Pomoć - Pretraga - Korisnici - Kalendar
Standarna verzija: Fudbalska reprezentacija BiH (2007, 2008)
BH. SPORTSKI PORTAL > RUBRIKE > ARHIVA
Stranica: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137
Almir
CITAT(bhfanatic7 @ 15.01.2008., 14:53) [snapback]137821[/snapback]
kako mogu ovu emisiju sa real player skinut da mi ostane na kompu???

meni se cini da je Spaha bio nesta zesce popio kako se ponaso il je se izgubio kaj je vidio lejlju icon_biggrin.gif

Spaha je marno sigurno dva tri viskija icon_mrgreen.gif

Ako imas novi real pleyer 11, on ima funciju da sa njim mozes skinuti isto ovaj klip. Ako nemas evo ti link, dzaba je pa mozes skinuti. http://germany.real.com/player/

Da nebude opomena zbog skretanja sa teme icon_mrgreen.gif , zato usput i pitanje, hoce li spisak od 30 igraca vec sutra biti objavljen ili par dana kasnije dok se bude znalo ko se moze odazvati??
majstor22
@ermin

Mislim da Rahimic nebi mogao igrati stopera, zbog toga sto je on manje vise na terenu sloobodan igrac, koji sve kupi ispred odbrane, nema neko definisano mjesto, ima potpunu slobodu da unistava igru protivnika. Nevjerujem da bi mogao igrati kao stoper, koji ipak treba da bude kao flaster, i sto mi kod Elvira nekako nepase za stopera, jer to da mi sve nekako kruto izgleda, nema neke brzine u akcijama. Nemislim da nije brz, vec eksplozivnost mu fali... Tako da je ova pozicije koju igra, za njega najbolja...

A sto se tice Kodre, mislim da je najbolji potez mu taj bio, sto je ubacio Bolica. Tome se savez nije sigutno nadao. Tako da je odmah na startu zakocio savez, i njihovu funkciju menedzera. BAs me interesuje sta ce Barbaric raditi. JA mislim da njemu jedino preostaje da bude "sekretarica" koja ce rezervisati letove, hotele, brinuti se o kuhinji, tj jelu, i o eventualnim izletima reprezentacije.
On mozda sad previse ocekuje od te situacije, i mislim da ce prvi konflikt biti upravo zbog Barbarica, jer ce on htjeti ustvari da radi ono za sto je Kodro Bolica postavio...

Alt im Kodro uvali postenu odmah na startu icon_smile.gif
manijakdv
Zna li se je li obavljen žrijeb rasporeda utakmica,danas se treba i to riješiti.
al
Već duže vrijeme igram pod tabletama

Kapetan nogometne reprezentacije BiH i veznjak Nürnberga Zvjezdan Misimović morao je “skratiti” boravak na pripremama u Portugalu i jučer se zaputio za München. Razlog su bolovi u predjelu lijeve prepone zbog čega je 25-godišnji bh. internacionalac u dogovoru s klubom odlučio otići na detaljne pretrage u München.
“Već duže vrijeme imam problema s preponama. Čitavu polusezonu igrao sam pod tabletama jer sam stalno osjećao bolove. Mislio sam da će s vremenom popustiti, ali na pripremama u Portugalu postali su sve jači i odlučio sam otići kod liječnika u München i riješiti to”, izjavio je Misimović, kojeg smo dobili u trenutku kad se nalazio u Mallorci odakle je krenuo za Njemačku.

Propušta Japan

Zbog ozlijede neće trenirati neko vrijeme, ali više će se znati nakon pregleda. Gotovo je sigurno da neće konkurirati za prijateljsku utakmicu s Japanom. Ne samo zbog problema s preponom, nego i zbog toga što mu klub ne bi dao dozvolu da se pojavi na okupljanju jer nije riječ o službenom FIFA-inom terminu.
“Ne vjerujem da ću dobiti dozvolu od kluba za utakmicu s Japanom. Izborniku će biti vrlo teško sastaviti ekipu za Tokijo jer mislim da nijedan inozemni klub neće pustiti igrače u terminu koji nije služben”, kazao je Misimović.
Igrač, koji je za vrijeme kratke izborničke ere Fuada Muzurovića bio kapetan momčadi, već je obavio razgovore s novim izbornikom Mehom Kodrom u čijim će zamislima vjerojatno biti jedan od važnijih pulena.
“Imao sam korektan razgovor s novim izbornikom”, kratko je kazao Misimović i nastavio: “Mislim da reprezentacija ima kvalitetu i da je to pokazala. Ako u kvalifikacijama za SP ne kiksamo protiv na papiru slabijih reprezentacija, onda imamo šanse za dobar rezultat.”

Profesionalci

Jedno pitanje kopka javnost. Kakav će biti odnos “pobunjenika”, koji to više nisu, i onih koji su igrali pod palicom Fuada Muzurovića. Može li ta momčad, koja se prije godinu dana razišla u svojim stavovima spram situacije u NS-u BiH i reprezentaciji, ponovno funkcionirati složno.
“Mislim da ne bi trebalo biti problema u odnosima među igračima. Svi smo profesionalci. Ne znam tko je sve pristao igrati za reprezentaciju, ali na izborniku je da sastavi najbolju momčad za koju smatra da može napraviti najbolji rezultat”, završio je Misimović.

Navijači ga proglasili najboljim

Prije par dana Misimović je dobio lijepo priznanje od navijača Nürnberga. Oni su ga proglasili najboljim igračem tog kluba u prvom dijelu sezone.
“Lijepo je kad dobiješ priznanje od navijača. Mogu biti zadovoljan igrama u jesenskom dijelu s obzirom da sam promijenio sredinu i tek došao u klub. Ali uvijek može bolje”, kazao je Misimović.
Inače, za Nürnberg je odigrao 16 utakmica, zabio pet golova i ubilježio sedam asistencija.

Pohvale od Kollera

Na službenoj stranici Nürnberga češki napadač Jan Koller, koji je nedavno potpisao za Nürnberg pohvalio je bh. reprezentativca usporedivši ga s Thomasom Rosickym. I Misimović ima visoko mišljenje o Kolleru.
“On je svjetski igrač i njegovim dolaskom možemo samo dobiti. Zna se tko je Koller”, izjavio je Misimović.

D. Lukić
Kabe
Zna li se u koliko je sati zrijebovanje??
Vernes_bhf
Jeli danas zrijbovanje?
ADO21
znal ko koji ce igraci biti pozvani
efteling
CITAT(Almir @ 15.01.2008., 15:34) [snapback]137828[/snapback]

Ako imas novi real pleyer 11, on ima funciju da sa njim mozes skinuti isto ovaj klip. Ako nemas evo ti link, dzaba je pa mozes skinuti. http://germany.real.com/player/

Da nebude opomena zbog skretanja sa teme icon_mrgreen.gif , zato usput i pitanje, hoce li spisak od 30 igraca vec sutra biti objavljen ili par dana kasnije dok se bude znalo ko se moze odazvati??

Jarane Nod32 javlja da je zarazen ovaj link.
StolacBarbarez
CITAT(Elmar @ 15.01.2008., 19:13) [snapback]137852[/snapback]
Ne jos, sutra.

Hvala tebi
StolacBarbarez
Lista igraca koji bi morali dobiti poziv za mladu repku, a neki vec i za A repku da bi se kaparisali:

01. Bajric Emir (30.01.1990) - Midfielder - FC Schalke 04
02. Bisanovic Dino ( 13.03.1990) - Midfielder - 1.FC Köln
03. Borkovic Rene (21.04.1991) - Goalkeeper - FC Zürich
04. Causevic Armin (18.11.1987) - Midfielder - AS St. Etienne
05. Fazlic Dino (22.11.1991) - Defender - SV Werder Bremen
06. Fejzic jasmin (15.05.1986) - Goalkeeper - SpVgg Greuther Fürth
07. Hajrovic Izet (04.08.1991) - Midfielder -Grasshopper Club Zürich
08. Hajrovic Sead (04.06.1993) - Defender -Grasshopper Club Zürich
09. Iljazovic Avdo (01.01.1989) - Forward - Alemannia Aachen
10. Kodro Kenan (19.08.1993) - Froward - Real Sociedad San Sebastian
11. Martinovic Alexandre ( 31.05.1985) - Goalkeeper - KAA Gent
12. Mesic Haris (19.05.1990) - Goalkeeper - VfB Stuttgart
13. Mravac Anes (17.07.1989) - Defender - Malmö FF
14. Perviz Ajdin (30.12.1992) - Forward - FC Vaduz
15. Pozder Denic (11.12.1989) - Forward - FC Metz
16. Strujic Sasa (08.12.1991) - Defender - Alemannia Aachen
17. Subotic Danijel (31.01.1989) - Forward - FC Portsmouth
18. Tahirovic Emra (31.07.1988) - Forward - FC Zürich
19. Terzic Admir (19.09.1992) - Defender - Alemannia Aachen
20. Vrancic Mario (23.05.1989) - Midfielder - FSV Mainz 05
21. Vrancic Damir (04.10.1985) - Midfielder - FSV Mainz 05
22. Vujicevic Dario (01.04.1990) - Midfielder - Twente Enschede
23. Zahirovic Izet (21.10.1991) - Forward - Manchester United

U ova 23 imena nisu dodana imena koja su dobro znana nasoj javnosti:
Haris Medunjanin
Miralem Pjanic
Edin Dzeko
Vedad Ibisevic

Svi pobrojani igraci su proglaseni izrazitim talentima po izboru skauta i menadzera sirom Evrope!

www.bhfanaticos.com

ima dosta nase talentova u evropu! eusa_clap.gif
Almir
CITAT(efteling @ 15.01.2008., 19:10) [snapback]137851[/snapback]
Jarane Nod32 javlja da je zarazen ovaj link.

Izvini ja ga nisam probao, ali cudi me, to bi trebala biti sigurna stranica,jer to je oficijelna stranica real playera, na njemackom.
Preko googla moze se naci kamara stranica gdje se moze skinuti, jer je freeware.
ermin-jaran
CITAT(McCoy @ 15.01.2008., 02:25) [snapback]137790[/snapback]

Koji je Vaš omiljeni sustav igre?

- Ja sam volio i da igram, a i sada kao trener preferiram, model 4 -4 -2. Kakav ću forsirati u reprezentaciji, ovisi od mnogo faktora. Od protivnika, od igrača koje imam, od situacije tokom kvalifikacija. Sustav se primjenuje i adaptira i tokom same igre.

- Nemam svog trenerskog idola, ali mi se sviđa kako radi Arsen Venger, pa Murinjo, Aragones... Svaki od njih ima svoje kvalitete.

Nadam se da je istina sto pisu novine ne zbog tog sto imam isto misljenje sto se tice formacije
4-4-2 vec iz razloga napokon jedan strucnjak koji ima modernije shvatanje na fudbal kakav se igra danas.....sami izbor trenera je vise nego realan od onog sto su novine objavile neki dan Krojf,Van Basten ili Rajkard.....
nobel078
INTERESANTNO
Istok
CITAT(ermin-jaran @ 15.01.2008., 20:06) [snapback]137860[/snapback]
Nadam se da je istina sto pisu novine ne zbog tog sto imam isto misljenje sto se tice formacije
4-4-2 vec iz razloga napokon jedan strucnjak koji ima modernije shvatanje na fudbal kakav se igra danas.....sami izbor trenera je vise nego realan od onog sto su novine objavile neki dan Krojf,Van Basten ili Rajkard.....

Igrali smo i sa Muzurovicem iskljucivo 4-4-2, tako da to ne bi bila promjena, bar sto se tice formacije.

Moje misljenje da nas vezni red nema snage da iznese takvu igru ali sa druge strane to nam na neki nacin i odgovara, ako bi isli na odbranu i kontre, jer se do sad pokazalo da smo najbolje funkcionisali upravo u takvim utakmicama. Mi nemamo znanja i snage (bar do sad nismo pokazali da imamo) da dominiramo utakmicom, drzimo loptu u nogama i pravimo pritisak na protivnicki go.

Zato se u svim dosadasnjim kvalifikacijama cinilo da mi najbolje utakmice pruzimo protiv najjacih a da podbacimo protiv slabijih. To najmanje ima veze sa potcjenjivanjem protivnika ili sa slabijom motivacijom, mi jednostavno ne znamo odigrati ulogu favorita jer nam takva igra ne odgovara. Jednom, od kako postoji nasa reprezentacija, odigrali smo utakmicu kako bih ja volio da igramo uvijek a to je bilo protiv Spanije u Zenici. Pozitivni primjeri su i utakmice sa Litvanijom u gostima i Belgijom u Zenici ali ne zbog igre, vec zbog iskazane sposobnosti da igramo na rezultat. Sve ostalo je bilo sa vise srece nego pameti.
BihBel
Veceras je bila kup utakmica izmedzu Juventus 5 - 3 Empoli . ( 1/8 kup italije )
Salihamidzic je odigrao cijelo drugo poluvrijeme , usao je u igru za Tiaga a igrao je na poziciji
defenzivnog veznog !!!!! ( Totalno losa pozicija za njega ) TRUBA....
coolin_ban
CITAT(Istok @ 15.01.2008., 15:28) [snapback]137907[/snapback]
Igrali smo i sa Muzurovicem iskljucivo 4-4-2, tako da to ne bi bila promjena, bar sto se tice formacije.

Moje misljenje da nas vezni red nema snage da iznese takvu igru ali sa druge strane to nam na neki nacin i odgovara, ako bi isli na odbranu i kontre, jer se do sad pokazalo da smo najbolje funkcionisali upravo u takvim utakmicama. Mi nemamo znanja i snage (bar do sad nismo pokazali da imamo) da dominiramo utakmicom, drzimo loptu u nogama i pravimo pritisak na protivnicki go.

Zato se u svim dosadasnjim kvalifikacijama cinilo da mi najbolje utakmice pruzimo protiv najjacih a da podbacimo protiv slabijih. To najmanje ima veze sa potcjenjivanjem protivnika ili sa slabijom motivacijom, mi jednostavno ne znamo odigrati ulogu favorita jer nam takva igra ne odgovara. Jednom, od kako postoji nasa reprezentacija, odigrali smo utakmicu kako bih ja volio da igramo uvijek a to je bilo protiv Spanije u Zenici. Pozitivni primjeri su i utakmice sa Litvanijom u gostima i Belgijom u Zenici ali ne zbog igre, vec zbog iskazane sposobnosti da igramo na rezultat. Sve ostalo je bilo sa vise srece nego pameti.

da nemamo snage, a ni znanja za igrati 4-4-2 potpuno se slazem. koliko god minijaturna razlika bila, mislim da nam teren u zenici je najvise odgovarao zato sto je doslovno manji. nisam siguran da imamo snage i za 4-2-3-1, ali nam je do sada uglavnom bolje lezala. takodje bi se slozio i za nemogucnosti dominiranja utakmicom. sta vise, mislim da su primjeri vise nego dobri. jos bi dodao utakmicu protiv norveske u Zenici, kada smo vecinu utakmice nametali tempo i na kraju pobjedili. ali mislim da ovdje treba obratiti paznju na neke druge elemente. prije svega, i norveska i belgija su pokusale doci do povoljnog rezultata sa zatvorenijom formacijom nego sto su igrale kod kuce. to je nama dozvoljavalo da preskacemo dobar dio sredine terena jer nije prakticno bilo pritiska na nasoj polovini. ista stvar je bila sa litvanijom, jer su dobar dio utakmice igrali sa 10 igraca. jedino je spanija pokusala igrati napadacki, ali tada smo imali Hasana koji je odigrao utakmicu zivota.
slicno nama igra i srbija i, uglavnom imaju iste rezultate. niko od jacih ekipa ih ne nadigra i ne razvali, ali zato im armenija, kazastan i azerbejdzan uzimaju bodove kako hoce. oni su zbog tankog veznog reda, znali cak igrati 4-6-0 formacije u proslim kvalifikacijama
SemirBosanac
Ja mislim da je 4-4-2 predobro za nas. Pustite molim vas zajebancije sa jednim spicom. To je najgori sistem koji postoji. Imamo fakat dovoljni kvalitet za 4-4-2.
legionar
CITAT(ermin-jaran @ 15.01.2008., 20:06) [snapback]137860[/snapback]

valjda čovjek nemože već sad znati kako će se igrati... jeste smješni, futbal je dinamična igra u kojoj su formacije taktika za protivnika ali ne uvjek ista formacija to je logično!!!

CITAT(Almir @ 15.01.2008., 15:34) [snapback]137828[/snapback]

jeste pored onakve ljepotice bi i ti popiju cjelu litru viskija... icon_rolleyes.gif

polako ljudi mi smo tek sada na početku koliko toliko pravilnog rada saveza, počelo se je zvati sve igrače počeo se je stvarati "Avtoritet" BH Saveza... napominjem tek se je počelo... !!
ZIJANCER_SA
CITAT(SemirBosanac @ 16.01.2008., 00:03) [snapback]137924[/snapback]
Ja mislim da je 4-4-2 predobro za nas. Pustite molim vas zajebancije sa jednim spicom. To je najgori sistem koji postoji. Imamo fakat dovoljni kvalitet za 4-4-2.

Mozemo mi igrati sa dosta formacija i sistema, samo sve zavisi od protivnika sa kim igras i kako on nastupa u toj utakmici, nista se mi nesekirajmo Meha ce to znati da odradi kako treba ali licno mislim da ce on maximalno igrati napadacki ako to protivnik dozvoli.
BHxHC
442 je najbolji moguci sistem, al ako tu padnes u utakmici primas 5 komada. A s obzirom na nas mentalitet pali bi kad tad...
Istok
CITAT(ZIJANCER_SA @ 16.01.2008., 00:13) [snapback]137927[/snapback]
Mozemo mi igrati sa dosta formacija i sistema, samo sve zavisi od protivnika sa kim igras i kako on nastupa u toj utakmici, nista se mi nesekirajmo Meha ce to znati da odradi kako treba ali licno mislim da ce on maximalno igrati napadacki ako to protivnik dozvoli.

Mozete li mi ti @ZIJANCER_SA i @legionar nabrojati dvije ekipe (ne racunajuci u to ni jednu Sliskovicevu) koje mijenjaju formacije zavisno o protivniku. Samo dvije a da sam ja cuo za njih. Prosvijetlite me pa da i ja progledam.

CITAT
442 je najbolji moguci sistem, al ako tu padnes u utakmici primas 5 komada.

Od cetiri polufinalista zadnjeg SP-a u Njemackoj...samo je jedna igrala 4-4-2, domacin Njemacka.
legionar
CITAT(Istok @ 16.01.2008., 00:26) [snapback]137930[/snapback]
Mozete li mi ti @ZIJANCER_SA i @legionar nabrojati dvije ekipe (ne racunajuci u to ni jednu Sliskovicevu) koje mijenjaju formacije zavisno o protivniku. Samo dvije a da sam ja cuo za njih. Prosvijetlite me pa da i ja progledam.
Od cetiri polufinalista zadnjeg SP-a u Njemackoj...samo je jedna igrala 4-4-2, domacin Njemacka.

vrijeme je moj Isotoče da ne gledaš za nazad i pustiš malo više zraka tu oko svojih tako utrđenih stališta... nisam ovo pisao da se s tobom ovdje pričkam samo sam htio reći da će vjerovatno biti na volju mnogo više igrača i da je krajnje vrijeme da promjenimo to jedno te isto mišljenje kako je nekad bilo. Vjerovatno tako nikad više neće biti !! To je to, Amin!
Nucho
Meho Kodro treba dobro razmisliti na kojih 10-15 igraca on ozbiljno racuna za naredne kvalifikacije. Na osnovu njih treba izabrati sistem u koji se ti igraci najbolje uklapljaju. Misljenja sam da prije formiranja sistema prvo treba vidjeti koje igrace imas na raspolaganju, zatim izabrati sistem. Recimo glupo je igrati 3-5-2 ako nemas dobre igrace na krilima koji ce izdrzati 90minuta furati gore-dole.

Kad se odluci za jedan sistem, mislim da se taj sistem treba furati. No, pod specijalnim okolnostima moglo bi se dozvoliti da se sitem temporarno promjeni.
Koji sistem A-tim fura, to treba da vazi i za u-21 i u-19.
coolin_ban
CITAT(legionar @ 15.01.2008., 17:52) [snapback]137936[/snapback]
vrijeme je moj Isotoče da ne gledaš za nazad i pustiš malo više zraka tu oko svojih tako utrđenih stališta... nisam ovo pisao da se s tobom ovdje pričkam samo sam htio reći da će vjerovatno biti na volju mnogo više igrača i da je krajnje vrijeme da promjenimo to jedno te isto mišljenje kako je nekad bilo. Vjerovatno tako nikad više neće biti !! To je to, Amin!

pa covjek te lijepo pita da navedes samo dvije ekipe (moze i repke i klubove) koji mijenjaju formaciju zavisno od protivnika. ti junacino rece da treba mijenjati formaciju zavisno od protivnika pa hajde nam to malo i potkrijepi
legionar
CITAT(coolin_ban @ 16.01.2008., 00:59) [snapback]137938[/snapback]
pa covjek te lijepo pita da navedes samo dvije ekipe (moze i repke i klubove) koji mijenjaju formaciju zavisno od protivnika. ti junacino rece da treba mijenjati formaciju zavisno od protivnika pa hajde nam to malo i potkrijepi

ako imaš šta inteligencije onda si valjda razumio šta sam htio reći jel tako... bil ti išta pomoglo kad ti kažem da nam trebaju igrači koji znaju igrat više pozicija, koji se dopunjuju jel to za tebe dobar odgovor? Ako nije onda mi opet postuj pa ćemo pričat brezvezne stvari kao što su kakvu-e ćemo formacije doživljeti a još ni neznamo ko će sve igrati eto toliko o svima vama koji ste ne da odvisni nego šizofrenični od tih timova i formacija i neznam ti ja šta... kako možete uvjek jedno te isto pisati, meni se stuži kad gledam ovdje neke pojedince selektore i neznam ti ja kakve stručnjake...

Kodro je stručnjak sačekajmo da se on odluči a ne ko vi neki pojedinci koji već unaprijed sastavljate neznam ti ja kakve formacij, timove koji nemaju veze sa realnim stanjem. I da još nešto pa onaj novinar ko upita tog selektora kakva će biti formacija je najveći debil ili radi za suprotni tim... daj malo pamet u glavu a jezik za zube!!!

takve stvari se govore isti dan pred utakmicom toliko o vašem znanju o futbalu!!!
McCoy
CITAT(coolin_ban @ 16.01.2008., 00:59) [snapback]137938[/snapback]

evo i jedne ekipe(kluba) :schalke 04 icon_mrgreen.gif
"strucnjak" Slomka mijenja izmedju 4-3-3 i 4-4-2....

...ali ja mislim da nije tolko bitna formacija "na papiru",nego je bitnije,koje igrace imas-kao sto rece @Nucho...
Sta ti vrijedi neka "psojdo"-taktika,ako nemas te igrace,da `sporvedu´planove jednog trenera (selektora) u djelo.
Ja dalje mislim,da je danasnji fudbal puno fleksebiliniji,nego prijasnji fudbal ("za vrijeme Cruijffa"..itd.),pogotovo od kada se NEforsira klasicna 10-ka.Niti jedna repka nema tog nekog klasicnog pley-maker'a,nego se to "breme" rasporedi na vise igraca sa sredine terena.
Valja pricekati koju(prijateljsku-) tekmu repke,kad su svi igraci na raspolaganju,pa onda mozemo diskutovati o taktici-do tada je sva `naglabanje`.
Imamo vremena do jeseni!,igra se ova polusezona,pa onda pocinje nova,pa tek onda kvalifikacije->sta zelim da kazem je,da se ekipa uigra-A ima dovoljno vremena da se do tada koji `novi igrac`pojavi,pa ono s´neba pa u rebra repke.

btw.
gledam na fifa.com termine nasih protivnika (i drugih repki),svi imaju vec nekolike zakazane prijateljske tekme,samo je pushalic napravio termin,da napuni sebi dzep,mater mu ######,ali fala Bogu,pa su ta vremena prosla i konacno mozemo `normalo´ planirati termine i birati `ozbiljo´protivnike.....
Istok
CITAT(Nucho @ 16.01.2008., 00:54) [snapback]137937[/snapback]
Meho Kodro treba dobro razmisliti na kojih 10-15 igraca on ozbiljno racuna za naredne kvalifikacije. Na osnovu njih treba izabrati sistem u koji se ti igraci najbolje uklapljaju. Misljenja sam da prije formiranja sistema prvo treba vidjeti koje igrace imas na raspolaganju, zatim izabrati sistem. Recimo glupo je igrati 3-5-2 ako nemas dobre igrace na krilima koji ce izdrzati 90minuta furati gore-dole.

Kad se odluci za jedan sistem, mislim da se taj sistem treba furati. No, pod specijalnim okolnostima moglo bi se dozvoliti da se sitem temporarno promjeni.
Koji sistem A-tim fura, to treba da vazi i za u-21 i u-19.

Ovo je vec sasvim druga prica od "biranja formacije zavisno od protivnika" i u svemu sto si ti rekao nema fule. Francuska je bas na zadnjem SP igrala 4-2-3-1 kad su na raspolaganju imali Zidana, u suprotnom je bio 4-4-2, sistem kojim su i nastavili nakon sto se Zinedin oprostio.

Ima puno sistema koje je fino gledati, npr. Milanov 4-4-1-1 je interesantan, Barcelonin 4-3-3 ali sistem koji se meni mozda najvise svidio je nacin na koji je igrala Danska kad su bili u grupi s nama. Oficijelno je bilo 4-3-3, mada je meni licilo na neku vrstu hibridnog 4-2-3-1. Oni su imali cetvoricu u zadnjoj liniji, dva defanzivna vezna ispred, poluspica kojeg je igrao Tomason, centarfora i dva krilna ali fazon je u tom sto su ta dva krilna igrali na kontra stranama, pa su umjesto klasicnih krila vise izgledali kao poluspicevi. Posto krila igraju na svojim "neprirodnim" stranama radje idu na protivnicki go nego na ubacaj. To bi bilo kao kad bi mi zamjenili Misimovica Muslimovicem, Salihovica na desnu stranu a Salihamidzica na lijevu....ovo onako od frlje, sto se imena tice. Slicno je igrala i Barcelona kad i je trenirao Antic, koji ih je vadio nakon sto je Van Gaal dobio otkaz.

Vjerujem da ce Kodro sa sarednicima izabrati najbolje a nase je da prokomentarisemo, izrazimo pohvale ili negodovanja (fino je kad na forumu procitas komentar i od nekog ko iz utakmice zapamti malo vise od pukog broja golova, nema takvih puno ali njihove komentare ne propustam). Ja ostajem pri tom da je 4-4-2 romb najruzniji sistem kojeg fudbal pamti (poslije gotovo izumrlog libera) ali strucnom stabu cemo oprostiti na ruznoci ako da rezultate.
Istok
CITAT(legionar @ 16.01.2008., 01:26) [snapback]137939[/snapback]
ako imaš šta inteligencije onda si valjda razumio šta sam htio reći jel tako...

Pita @legionar @coolina za inteligenciju... icon_rolleyes.gif icon_mrgreen.gif

@PRO TACTICS, True Blue, Ado Wien, Lamza BiH itd.itd., nickovi cije komentare vrijedilo citati nakon odgledane utakmice...uz pojedine koji su jos tu.
BrcanskaMalta
Kodro zove potpisnike i Muzurovićev kostur

Danas bi Meho Kodro trebao objaviti širi popis igrača na koje računa za svoju prvu akciju u Japanu. Selektor nema puno vremena, niti izbora. Domaći su igrači tek počeli trenirati, pa će protiv Japana igrati uglavnom stranci, odnosno oni koje puste klubovi. Upravo je volja klubova, najveći Kodrin problem. Ustvari problem je što je neki "genijalac" iz NSBiH dogovorio utakmicu u terminu, kada klubovi nisu obavezni puštati reprezentativci. Da stvar bude apsurdnija, samo šest dana, nakon utakmice sa Japanom je Fifin termin. Kristalno je jasno da je neko iz NSBiH svjesno računao da se neće odazvati najbolji igrači, što otvara prostor za promociju igrača koje treba prodati. Takva je praksa bila godinama. Iako je novi selektor "zavaljen", Kodro se ne predaje.

Grlić i Pjanić sporni

- Iako je malo vremena, želim na najbolji mogući način odraditi prvu zadaću. Poslije ćemo imati dovoljno prostora da isplaniramo buduće akcije - naglašava Kodro.

Zbog utakmice u Japanu, po svemu sudeći propada februarski termin, koji je rezerviran za prijateljske utakmice. Kako je gotovo sigurno da klubovi neće, u sedam dana, dva puta puštati igrače, Kodro će sa trenerima klubova, odakle dolaze bh. reprezentativci, pokušati pravi nagodbu. Dakle, sada je sve do trenera Šalkea, Wolfsburga, Hofenhajma, Glazgova, Koblenca, St. Trudena, Istambula, CSKA, Lokomotiva, Nirnberga, Atalante...

Nije to jedini problem. Neki su, na selektorovu žalost, povrijeđeni, pojedini nisu definisali status, traže novu sredinu, neki na pripremama u Rusiji, u Dubajiu, Antaliji... Specifičan je status iskusnog veznjaka Ivice Grlića. On je kapiten i najbolji igrač Duizburga, ali je nedavno objelodanio da se oprostio od reprezentacije. Opet, Grlić je bio na sastanaku sa "potpisnicima" u Sarajevu što daje nadu da bi se mogao predomisliti, budući ser radi o klasnom veznjaku. Ni status Miralema Pjanića nije riješen. Da je, recimo Brazilac, da ima "moćnog" menadžera, vjerovatno bi njegov slučaj bio ekspresno riješen. Hasan Salihamidžić i Sergej Barbarez su definitivno otpali iz kruga kandidata. Elvir Bolić se još uvijek nada da će se neki od spomenutih predomisliti.

-Bracu i Sergeja cijenim kao ljude i sportaše. Nećemo ih pritiskati. Treba ih pusiti da vremenom sami donesu konačnu odluku. Ako napravimo pravu atmosferu, pa i rezultat, možda Salihamidžić i Barbarez izraze želju da ponovo zaigraju - priželjkuje Bolić.

Gužva u šesnaestercu

Usporedo sa izborom igrača, Kodro privodi kraju konsultacije sa potencijalnim kandidatima za stručni štab. U tome mu pomaže i Bolić, a odmažu oni koji pokušavaju na sve načine steći Kodrinu naklonost. Zovu, šalju sms poruke, urgiraju preko svojih posrednika...Kada čuju da asistenti neće imati ugovor, naglo se hlade. Uz Kodru i Bolića, vjerovatno će biti Borče Sredojević. Dobre šanse ima i Vlatko Glavaš, koji je godinama uz reprezentaciju kao igrač i trener. Najveća je "gužva" za poziciju trenera specijaliste. Želja svih je da se vrati Enver Marić, najbolji trener golmana u Bundesligi, godinama angažiran u Herti. Marić je u najtežem periodu bio u reprezentaciji, ali je svojevoljno, nezadovoljan stanjem oko državnog tima, sam odstupio. Podržao je Kodrin izbor, daje mu podršku, ali su male šanse da se, zbog obaveza u Herti, aktivnije uključi. Kodro bi rado uzeo Sedina Tanovića, ali i on je angažiran u Turskoj. Moguće da Tanović prihvati ponudu svog prijatelja. Kandidati za tu poziciju još su: Enver Lugušić, Mirsad Dedić i Nedžad Kuruzović. Svaki ima svoje prednosti. Dedić je igrao sa Kodrom, ima podršku svoje baze... Lugušić je veliko golmansko ime, godinama je radio u inostranstvu, a bio je u timu Miše Smajlovića. Kuruzović je radio sa Sliškovićem i Glavašem kada je reprezentacija ostvarila najbolje rezultate, ima korektnu saradnju sa Bolićem i većinom reprezentativaca. Zbog spomenutih imena Kodro je na slatkim mukama. Kao kandidati za trenere u stručnom štabu A tima su i Kemal Alispahić, Abdulah Ibraković, koji posjeduju sve potrebne reference.

Kako je utakmica sa Japanom selektora dovela u vremenski tjesnac i njegov bi izbor igrača i saradnika mogao izazvati različita tumačenja. Kako vječite opozicije, tako i onih koji su odstupili sa svojih pozicija sa kojih su godinama rušili i ono malo ugleda što ga je NSBiH imao. Kodro zaslužuje apsolutnu podršku, ali i samostalnost u izboru igrača i saradnika.

Od Hasagića do Topića

Kodro je proteklih dana razgovarao sa većinom onih koje će pozvati za meč sa Japanom. Neizvjesno je ko će od njih putovati u Japan. Evo potencijalnih putnika: Kenan Hasagić, Almir Tolja, Adnan Gušo, Vedin Musić, Džemal Berberović, Mirko Hrgović, Safet Nadarević, Branimir Bajić, Veldin Muharemović, Mladen Bartolović, Emir Spahić, Dario Damjanović, Senijad Ibričić, Zlatan Bajramović, Elvir Rahimić, Branislav Krunić, Darko Maletić, Zvjezdan Misimović, Sead Salihović, Vedad Ibišević, Edin Džeko, Admir Vladavić, Samir Merzić, Zlatan Muslimović, Sanel Jahić, Miralem Pjanić, Mirsad Bešlija, Ivica Grlić, Saša Papac, Marko Topić... Dakle tridesetorica su na popisu, ali će samo osamnaestorica putovati u Tokio. Konačna imena putnika selektor će saznati, kada dobije odgovore klubova. Od domaćih kandidata, pozivu se nadaju Semir Štilić, Said Husejnović, Edin Cocalić, Edin Dudo, Dalibor Šilić... Ustvari, nadaju se mnogi, no, kako su tek počele pripreme bh ligaša, male su šanse da se neko ukrca u avion za Japan.

Šabić, Škoro, Muratović...

Iz Čelika, kako treneri, navijači, te sportski radnici, uvjeravaju da je Nermin Šabić najbolji veznjak u BiH. Šabić (33) je godinama bio standardni reprezentativac, prvotimac Dinama i Zagreba. Nosi igru Čelika. Iz reprezentacije je prerano otpisan, baš kao i Kodro, Varešanović, Bolić, Kapetanović... Za Šabića zanimanje pokazuju neki kineski klubovi, ali je njemu zanimljivija bh. liga i "comme back" u reprezentaciju. Šabić i Kodro su devedesetih zajedno igrali u A timu. Vezuje ih i to što su bili na "crnoj listi" Džemaludina Mušovića, bivšeg selektora. Kodrin prethodnik nije koristio usluge Samira Muratovića, prvog napadača Šturma, te Alena Škore, koji igra u Rijeci. Dobre igre u Austriji u kontinuitetu pruža stoper Adnan Mravac. Kodro najavljuje da će svima vrata reprezentacije biti otvorena, da će jedino forma biti kriterij za ulazak u reprezentaciju. Proteklih godina to je bilo na zadnjem mjestu. Najvažnija je bila platežna moć menadžera.
Ventola
Muratovic prvi napadac Sturma?? Zar on nije vezni vec 4-5 godina?
fantom
Za kad je zakazana presica?
Red Bull Salzburg
CITAT(Ventola @ 16.01.2008., 07:51) [snapback]137950[/snapback]
Muratovic prvi napadac Sturma?? Zar on nije vezni vec 4-5 godina?

izgleda da je bila greska u koracima!!!
Ed0
Zar nije zrijeb za raspored utakmica nije trebao biti jucer?
dream
CITAT(BH Fan @ 16.01.2008., 13:58) [snapback]137971[/snapback]
Off topic malo, igram EA Manager i u 2010 sam godini, vodim neki nizerazredni klub iz Engleske i dobio ponudu iz BiH. U Grupi za svjetsko 2012 sam sa Rumunijom Hrvatskom Italijom i Armenijom. Prva tekma na Maksimiru postavim 4-4-1-1. Izvucem bod 1:1. Onda u Italiju moram. Zovem igrace, Bajramovic (jedini sa nekim extra ocjenama) povrijedjen ne konkurise mi, a protiv Hrvata odigro ko Fabregas sve sam iznijeo na ledjima. Pogledam Igraju talijani neku formaciju s 2 def. vezna poluspicem i jednim isturenim. Postavim ja 3-5-2. 4 u liniji u veznom i poluspic koji im pomaze, skonto da ih moram zacepit Pirla i Gilardina tu jer i kod Talijana su oni vako od boljih igraca. Napadac jedino po ocjenama valja Ibisevic, gurnem Skoru u spica i zabije im Skoro na San Siru hat trick icon_mrgreen.gif . U odbrani 3 u liniji i postavim ih visoko da prave ofsajd zamke i uspije. Brat Spaha nazad kolje. Nekakav Kozarac u veznom trci bori se motiviso ih na poluvremenu nemogu talijani nista izgubili zivce pocese se tuc dobijat kartone. Izdrzo nekako da primim samo 2 gola, a vamo se Hrvati i Rumuni medjusobno poklase. Sad cemo vidit hocel Bosnjo podnijet pritisak protiv Armenije heheheh. Rijetko igram managera a fakat sam se ko dijete radovo.

Ja sam 2020 sa bosnom prvi na ranglisti icon_mrgreen.gif
Sedin
Bosna i Hercegovina 51. na naj novijom FIFA Ranglisti od 16.1.2008 . . .
StolacBarbarez
sta je za sp 2010 kv. prva utakimca?
halilne
CITAT(StolacBarbarez @ 16.01.2008., 14:54) [snapback]137987[/snapback]
sta je za sp 2010 kv. prva utakimca?

zrijeb je danas poslijepodne
HECIM
Kodro objavio spisak za Japan

Na spisku su petorica povratnika u reprezentaciju...
16.01.2008. 14:22

Selektor nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine Meho Kodro danas je objavio spisak igrača za prijateljski susret protiv selekcije Japana 30. januara u Tokiju.

Kodro je pozvao 18 nogometaša koji igraju za inostrane klubove. Na spisku su petorica povratnika u reprezentaciju: Kenan Hasagić, Emir Sahić, Zlatan Bajramović, Ivica Grlić i Saša Papac, tzv. "potpisnici pisma", koji su sredinom prošle godine svoj nastup uvjetovali promjenama u vodstvu Saveza.

Na spisku za prvi susret reprezentacije BiH u ovoj godini nalaze se:

Golmani:

Kenan Hasagić (Buyuksehir, Turska) i Almir Tolja (Saba Bettery, Mađarska);

Odbrana:

Džemal Berberović (Litex, Bugarska), Emir Spahić (Lokomotiv, Rusija) Branimir Bajić (Koblenz, Austrija), Safet Nadarević (Zagreb, Hrvatska), Saša Papac (Glasgow Rangers, Škotska);

Vezni igrači:

Darko Maletić (Partizan), Branislav Krunić (MF Moskva, Rusija), Zlatan Bajramović (Schalke, Njemačka), Zvjezdan Misimović (Nurneberg, Njemačka), Elvir Rahimić (CSKA, Rusija);

Napad:

Ivica Grlić (Dusibirg, Njemačka), Mirko Hrgović (Hajduk, Hrvatska), Senijad Ibričić (Zagreb), Sejad Salihović (Hoffenheim, Njemačka), Edin Džeko (Wolfsburg, Njemačka), Zlatan Muslimović (Atalanta, Italija).

Iako su svi pozvani igrači dali pristanak, očekuje se još odobrenje njihovih klubova, s obzirom na to da 30. januar nije termin koji je FIFA rezervirala za igranje prijateljskih utakmica. Zbog toga klubovi nisu obavezni da svojim nogometašima dozvole nastupe za reprezentaciju.

"Sa svim pozvanim igračima sam obavio razgovor i svi su izrazili spremnost da igraju za reprezentaciju. Od pozvanih igrača tražićemo brzi odgovor u roku dan ili dva. U slučaju očekivanih otkaza imamo alternative, a jedna od opcije je i poziv igračima iz domaće lige", kazao je Kodro.

Selektor je saopćio imena još dvojice svojih saradnika. Pored ranije najavljenog Elvira Bolića, Kodro je za pomoćnike još odredio Borčeta Sredojevića i Sedina Tanovića, dok će četvrti saradnik biti naknadno određen.

Reprezentacija će se okupiti 27. januara u Beču, istog dana će otputovati za Japan, dok je povratak planiran 1. februara.

StolacBarbarez
CITAT(HECIM @ 16.01.2008., 15:46) [snapback]138013[/snapback]
Kodro objavio spisak za Japan
Na spisku su petorica povratnika u reprezentaciju...
16.01.2008. 14:22
Selektor nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine Meho Kodro danas je objavio spisak igrača za prijateljski susret protiv selekcije Japana 30. januara u Tokiju.

Kodro je pozvao 18 nogometaša koji igraju za inostrane klubove. Na spisku su petorica povratnika u reprezentaciju: Kenan Hasagić, Emir Sahić, Zlatan Bajramović, Ivica Grlić i Saša Papac, tzv. "potpisnici pisma", koji su sredinom prošle godine svoj nastup uvjetovali promjenama u vodstvu Saveza.

Na spisku za prvi susret reprezentacije BiH u ovoj godini nalaze se:

Golmani:

Kenan Hasagić (Buyuksehir, Turska) i Almir Tolja (Saba Bettery, Mađarska);

Odbrana:

Džemal Berberović (Litex, Bugarska), Emir Spahić (Lokomotiv, Rusija) Branimir Bajić (Koblenz, Austrija), Safet Nadarević (Zagreb, Hrvatska), Saša Papac (Glasgow Rangers, Škotska);

Vezni igrači:

Darko Maletić (Partizan), Branislav Krunić (MF Moskva, Rusija), Zlatan Bajramović (Schalke, Njemačka), Zvjezdan Misimović (Nurneberg, Njemačka), Elvir Rahimić (CSKA, Rusija);

Napad:

Ivica Grlić (Dusibirg, Njemačka), Mirko Hrgović (Hajduk, Hrvatska), Senijad Ibričić (Zagreb), Sejad Salihović (Hoffenheim, Njemačka), Edin Džeko (Wolfsburg, Njemačka), Zlatan Muslimović (Atalanta, Italija).

Iako su svi pozvani igrači dali pristanak, očekuje se još odobrenje njihovih klubova, s obzirom na to da 30. januar nije termin koji je FIFA rezervirala za igranje prijateljskih utakmica. Zbog toga klubovi nisu obavezni da svojim nogometašima dozvole nastupe za reprezentaciju.

"Sa svim pozvanim igračima sam obavio razgovor i svi su izrazili spremnost da igraju za reprezentaciju. Od pozvanih igrača tražićemo brzi odgovor u roku dan ili dva. U slučaju očekivanih otkaza imamo alternative, a jedna od opcije je i poziv igračima iz domaće lige", kazao je Kodro.

Selektor je saopćio imena još dvojice svojih saradnika. Pored ranije najavljenog Elvira Bolića, Kodro je za pomoćnike još odredio Borčeta Sredojevića i Sedina Tanovića, dok će četvrti saradnik biti naknadno određen.

Reprezentacija će se okupiti 27. januara u Beču, istog dana će otputovati za Japan, dok je povratak planiran 1. februara.

eto opet bajramovic i spahic,papac.Bravo
ermin-jaran
@Istok ne sjecam se da smo sa Muzurovicem igrali 4-4-2 niti on zna sta je to,, sad.gif , niti smo imali kakvu formaciju bilo je brani i udri je preko polovine pa ako sta uhvate Dzeko i Mislimovic to ti je....i sa onakvim selektorom svaki put kad su igrali zajedno Dzeko i Muslimovic bili smo opasni ,odnosno treba da forsiramo igru sa dva napadaca zasto zato sto se svi slazemo da neznamo da dominiramo kako kazete niti imamo znanje u tom slucaju stavi dva napadaca i budi opasan s tim opterecujes protivnicku odbranu.....do sad je sve bilo sa jednim napadacem i mislim da je to nasa boljka....
Repka mora da ima kao i svaka ekipa formaciju i igru po kojoj ce biti prepoznatljiva i naravno u funkciji protivnika se i mijenja i formacija kad kazem mijenja nema tu radikalni poteza u tom smislu da se izgubimo na terenu vec da oslabis protivniku najace oruzje ....
Na pitanje koja to ekipa mijenja formaciju ja bi prije pitao obrnuto koja je ne mijenja.????
Evo praticemo ligu sampiona i posveticemo vise paznje na formacije...i dobicete argumente

I sta bi sa zrijebom?????
Istok
Sa Muzurovicem jesmo igrali 4-4-2 romb, to sto se tice prethodnog selektora a sto se tice mijenjanja formacije opet ti kazem da ni jedna ozbiljnija ekipa ne mjenja formaciju prema protivniku. Mogu igrati defanzivnije ili ofanzivnije, ponekad u iznimnim slucajevima poceti utakmicu sa dva napadaca, umjesto sa jednim i obratno ali to nije pravilo i uvijek se gleda da te izmjene budu sto kompaktibilnije sa onom osnovnom formacijom koju ekipa igra. Najcesce promjene su kad ganjas ili cuvas rezultat i to je u toku utakmice ali opet te promjene nikad nisu pretjerano velike.

U bilo kojoj ekipi kad trener mijenja formaciju to je dogadjaj godine a u ozbiljnijim ekipama dogadjaj decenije. Primjer je dolazak Kumana u Benfiku, eksperimenti Kranjcara sa reprezentacijom Hrvatske itd...ljudi su koristili iskljucivo prijateljske utakmice da bi opipali puls sa novom formacijom. Kad je Kuman prosao cijele pripreme sa Benfikom u formaciji 4-3-3 i odlucio da pred samo prvenstvo okrene na njihov prvobitni sistem to je bio bauk o kojem se pisalo po novinama....a onda dodje delegat i kaze kako cemo mi iz utakmice u utakmicu mijenjati sistem.

Sliskovic je tu odmakao najdalje, mijenjao je zadnju liniju, jednom sa cetvoricom a vec slijedeci put libero. Mislim da je to za fudbalskih anala. Svako gleda da maksimalno uigra odbranu a on im redovno priredjivao nova iznenadjenja sa razmjestajem.
legionar
šta sa žrijebom? na fifinoj stranici još ništa!
ermin-jaran
Interesantno da kazes ozbiljnije ekipe ne mijenjaju formacije citam redovno francuski l'equipe gdje se dosta paznje posvecuje formacijama i trenerskim taktikama gdje manje vise sve ekipe pokusavaju da postave igru u odnosu na protivnika i u odnosu na efectif koji raspolazu ....
Kao sto rekoh praticemo Ligu Sampiona pomno koja je najbolji primjer strategije fudbala
sto je izrazeno u jacim tekmama.....
al
Tanović i Sredojević u stručnom štabu
S. ŠIŠIĆ

16.01.2008 19:44

Sedin Tanović i Borče Sredojević juče su i zvanično imenovani za pomoćnike Mehe Kodre, selektora fudbalske "A" reprezentacije BiH. Ranije selektor je za prvog asistenta izabrao Elvira Bolića, a za četvrtog trenera u stručnom štabu odlučiće se nakon gostovanja u Japanu.

Spekuliše se da bi to mogao biti Vlatko Glavaš, a nije isključeno da u stručni štab bude uključen i Sergej Barbarez!

Iljo Dominković, predsjednik N/FS BiH, potvrdio je da će Ivica Barbarić od 1. feberuara preuzeti funkciju menadžera "A" i "U-21" tima, s obzirom da je prihvatio uslove Saveza i da će živjeti u Sarajevu.

"U posljednje vrijeme gostovanje Japanu u našim medijima je poprimilo negativne konotacije. Moram naglasiti da je ovaj susret ugovoren prije nego što je Kodro imenovan za izbornika. Tada smo tražili i mišljenje struke, a Muzurović i bivši direktor Ahmed Pašalić prihvatili su ovu ponudu. Pored natjecateljskog, ova akcija ima i finansijski aspekt i stoga vjerujem da će završiti pozitivno", ističe Dominković.

Kongres UEFA

Delegacija N/FS BiH prisustvovaće kogresu UEFA koji će biti održan 31. januara u Zagrebu. U hrvatskoj prijestonici će se raspravljati o proširenju broja učesnika Evropskog prvenstva, što je i želja našeg saveza, pa su u "bh. kući fudbala" ovaj sastanak okarakterisali kao veoma važan.

BiH ostala 51.

Fudbalska reprezentacija BiH na januarskoj rang-listi najboljih svjetskih reprezentacija zauzima 51. mjesto (585 bodova), objavila je FIFA. Na istoj poziciji naš tim nalazio se i na decembarskoj listi.

Od reprezentacija s prostora bivše SFR Jugoslavije najbolje je plasirana Hrvatska (10). Srbija je na 27, Makedonija 60, Slovenija 81, a Crna Gora je na 172. poziciji.

Promjena nije bilo ni na vrhu rang-liste. Argentina je ostala na prvom mjestu, a dalje slijede: Brazil, Italija, Španija, Njemačka, Češka, Francuska, Portugal, Holandija, Hrvatska...

Reprezentacija Japana, naš protivnik u prijateljskoj utakmici zakazanoj za 30. januar, zauzima 34. mjesto.

nezavisne
al
Kodro čeka odgovore klubova
Samir ŠIŠIĆ

16.01.2008 19:43

Meho Kodro, selektor fudbalske "A" reprezentacije BiH, objavio je juče spisak od 18 igrača koje bi 30. januara trebao suprotstaviti Japancima u prijateljskoj utakmici koja će biti odigrana u Tokiju.

Ipak, spisak nije definitivan jer pretposljednji dan januara nije FIFA termin i klubovi nisu obavezni pustiti fudbalere, pa će Kodro, vjerovatno, morati posegnuti za alternativama.

"Od klubova smo zatražili da nam u roku od najviše 48 sati odgovore hoće li svojim fudbalerima dozvoliti odlazak u Tokio. U slučaju negativnog odgovora posegnućemo za alternativama i to na pozicijama koje nam budu deficitarne", objasnio je Kodro naglasivši da bi igrači kojima je juče poslao pozive u budućnosti trebali činiti kostur tima.

Na Kodrinom spisku su: Kenan Hasagić (Istanbul BB), Almir Tolja (Saba Bateri), Džemal Berberović (Liteks Loveč), Emir Spahić (Lokomotiva Moskva), Branimir Bajić (Koblenc), Safet Nadarević, Senijad Ibričić (Zagreb), Saša Papac (Glazgov Rendžers), Elvir Rahimić (CSKA Moskva), Branislav Krunić (FK Moskva), Zlatan Bajramović (Šalke 04), Zvjezdan Misimović (Nirnberg), Ivica Grlić (Dujzburg), Mirko Hrgović (Hajduk), Darko Maletić (Partizan), Sejad Salihović (Hofenhajm), Zlatan Muslimović (Atalanta) i Edin Džeko (Volfsburg).

Za razliku od njegovog prethodnika, Kodro je na spisak uvrstio i "štrajkače" Hasagića, Tolju, Spahića, Papca, Bajramovića i Grlića.

"Uglavnom, pričao sam sa svim igračima. Pozitivno su se izrazili raspletom situacije u Savezu i naglasili da su spremni da igraju za reprezentaciju", objasnio je Kodro.

Selektor nije isključio da put Tokija krenu i neki igrači iz Premijer lige BiH.

"Nastojaću da u reprezentaciji igraju najbolji fudbaleri, bez obzira gdje nastupaju. U slučaju da i neko od "alternativa" otkaže, posegnućemo za igračima iz domaćeg prvenstva. Još jednom naglašavam da je jedini kriterij za poziv u reprezentaciju kvalitet", tvrdi Kodro.

Okupljanje bh. reprezentativaca zakazano je za 27. januar u 12 sati u Beču, odakle će naša ekspedicija u 14 sati poletjeti ka Tokiju. Povratak iz Zemlje izlazećeg sunca predviđen je za 1. januar u 16 sati.

Ništa od 6. februara

Prvi FIFA termin, koji je na rasporedu 6. feberuara, naša reprezentacija neće iskoristiti, potvrdio je Kodro. Selektor je planirao da u jednom terminu okupi naš tim na mini-pripreme, bez odigravanja kontrolne utakmice.

"Ne bi bilo korisno da se okupljamo nakon Japana s obzirom da se iz Tokija vraćamo 1. februara u kasnim satima. Okupljanje ćemo prolongirati za 26. mart, a tada postoji mogućnost da odigramo i jednu utakmicu, ali s nekim, uslovno rečeno, lakšim protivnikom", kaže Kodro.

Ne odustaje od Brace i Barbe

Na spisku putnika za meč s Japanom nema Hasana Salihamidžića i Sergeja Barbareza. Ipak, Kodro naglašava da se nije odrekao Brace i Barbe.

"Pričao sam sa Barbarezom i Salihamidžićem, a u razgovorima su bili veoma 'tvrdi'. Međutim, što se mene tiče, ova tema još nije završena. Pričaću još s njima, ali moram naglastiti da će njih dvojica imati zadnju riječ", decidan je Kodro.
bosancheros
nista ni od pjanica
K_nine
CITAT(bosancheros @ 16.01.2008., 23:39) [snapback]138231[/snapback]
nista ni od pjanica

reko bolic da ce vidit da dobije pasos... + rekli su da nece na ovaj spisal "neki novi klinac" al vjerujem da ce sredit da pjanic igra
BosnianMagican
Ova nasa odbrana nije bas dobra i brine me znam da su tu Spahic i Papac koji su prva klasa a nemozemo na Mundijal sa Hrgovic i Berberovic u prvi jedanest...A ovo sve ostalo izgleda dobro samo treba jos vise iskustva u repki da jos ima Barbarez i Salihamidzic bijo bi dobar mix sa Mladim Igracima i Starim Igracima.

Na spisku bi jos volio vidit Tahirovica,Pjanica,Custovica i Ibisesiva
Nucho
U vezi formacija:
Samo treneri koji nemaju dovoljno samopouzdanja u svoje igrace mjenjaju formaciju. To se moze ponekad vidjeti kad slabije momcadi gostuju kod jacih ekipa. Stim potezom trener (indirektno) daje doznanja svojim igracima da su oni slabi od protivnika i da je on primoran promjeniti formaciju u nadi da bih izvukao barem bod.
Velike ekipe rijetko kad mjenjaju formaciju, i ako kakve promjene urade one su minimalne.

Neko rece da gotovo svaka ekipa mjenja formaciju u odnosu nad protivnika. Pitam se hoceli te novokompovane formacije imati ikakvog efekta - kad su obe ekipe za tu utakmicu promjenile formaciju? Mislim, zasto mjenjati formaciju svoje ekipe zbog protivnika, kad je tesko zakljuciti kako ce se formirati protivnicka ekipa. Jer po ovoj logici i oni bi trebali mjenjati formaciju....

O formaciji BH-reprezentacije:
Prethodni selektori su najvise furali 4-4-2 i defansivnu varijantu od 4-2-3-1.
Danas, sasvim slucajno naleti na utakmicu Coppa Italije izmedju Palerma i Udinezea. Vi koji pratite Seriu A znate da Udinezeu ide vrlo dobro, iako u ekipi nemaju neka zvucna imena. Oni igraju sistem 3-4-3, i kad bi ja glumio ulogu naseg selektora, zelio bih isprobati tu formaciju - barem jednu utakmicu. To bi odprilike moglo izgledati ovako;

....................................................................Hasagic...........................................................................

......................................................Spahic - Nadarevic - Papac................................................................

-------Salihamidzic..........................Bajramovic - Rahimic.....................Milenkovic......................................
(Da se hoce vratiti...)

-------------------------Muslimovic------------------------------Hrgovic-----------------------
--------------------------------------------Dzeko------------------------------------------------------------------

Oko ovog sastava je dilema, dali igrati s Muslimovicem kao centralni spic (i s´time poslati Dzeku na klupu) ili ne?
Mislim da ova pozicija nije Muslimoviceva idealna pozicija, ali igrao je mnogo utakmica za Parmu bas na toj poziciji, i ovo je najbolje rjesenje za ekipu. Malo se isto dvoumim oko Milenkovica.....a inace sam zadovoljan sa sastavom...;)
legionar
oko formacija je jedno sigurno:
imamo igrače koji će se morati naviknuti na suigrače i time na formacije i pozicije, što daje na znanje da ćemo morati naći pravu formaciju onu najjaču ili onu najlošiju i da izbalansiramo tim u nulu...

Teško mi je reći da treneri mijenjaju formaciju zbog lične nesigurnosti u tim ali jedno je sigurno, da se nesmijejo "robotizirati" sa formacijama u glavi jel to su samo tačke koje tvore formaciju i ništa drugo. Sve ostalo je teren koji ima svoja pravila. Formacije su nekako napravljene zbog lakšeg komentiranja pojmova u futbalu u relanosti to su samo predpostavke, predpozicije...
Ovo je light verzija foruma. Za standardnu verziju, klikni ovdje.