Pomoć - Pretraga - Korisnici - Kalendar
Standarna verzija: Fudbalska reprezentacija BiH (2007, 2008)
BH. SPORTSKI PORTAL > RUBRIKE > ARHIVA
Stranica: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137
FahroX
CITAT(ANARHIJA @ 09.01.2008., 08:49) [snapback]136867[/snapback]
Slijedecih pet godina ce se pisat' "Muslimovic dao dva gola Romi" neke godine, i spada u jednog od najboljih napadaca Evrope. icon_rolleyes.gif
Kakav crni Muslimovic? Kad sidje sa tribina na klupu, onda o njemu nešto piši.
Tipicni bosanceros, misli da je cijeli uspijeh doci u neki klub i to je to.
Ne konta da se samo trud i rad cijeni.
Sta to rece i osta ziv. Muslimovic ima jacu konkurenciju od Eduarda u Arsenalu??? icon_mrgreen.gif
Ukljuci se malo u svijet fudbala, Eduardo je u zadnje 4 utakmice zabio 6 golova.
Nego, tema je reprezentacija a ne neki dozivotni talenti. Vratimo se temi.

Potpuno se slazem, nasim (pojedinim) je izgleda bitno da se vode na papiru a kakav status imaju u klubu to nije bitno.
Istok
Sjedio je i Ronaldinjo na klupi PSG, godinu dana prije nego sto ce biti proglasen najboljim igracem svijeta. Muslimovic je u Parmi nakon dolaska Ranieria bio dobar. Iz kojeg razloga je druga prica u Atalanti, ne znam.
ANARHIJA
CITAT(reprezentativac @ 09.01.2008., 09:28) [snapback]136874[/snapback]
ma da i ona tri gola protiv hrvatske su slučajnost, gol protiv norveške, protiv malte, protiv turske itd itd al hajd sve super znate držite se foruma :D

muslimovic je prvi BH napadač kojemu treba 2 metra prostora da napravi poziciju za šut i ugrozi gol protivnika... o takvoj snazi i osječaju za gol, bolić, kodro i ostali su mogli sanjati...

A Kodro i Bolic zabiše preko 100 (citaj STOTINU) golova u ligama gdje su igrali (španija i turska).
O tome Muslimovic samo moze sanjati. icon_mrgreen.gif
BrcanskaMalta
Sutra ročište za izjašnjavanje o krivnji u predmetu Munib Ušanović i drugi
Sarajevo, 09.01.2008 - FTV
Ročište za izjašnjenje o krivnji, pred Odjelom za organizirani kriminal, privredni kriminal i korupciju Suda BiH, u predmetu Munib Ušanović i drugi, zakazano je za sutra. U optužnici se, među ostalim, navodi da su optuženi Munib Ušanović u funkciji generalnog tajnika Nogometnog saveza BiH i Miodrag Kureš, u funkciji tajnika za financije i marketing Nogometnog saveza BiH, u razdoblju od 1. siječnja 2001. godine do 31. svibnja 2005. godine, zlouporabom službenog položaja pribavili značajnu protupravnu imovinsku korist. Oni su, kako se navodi, izbjegli plaćanje poreza na promet proizvoda i usluga, poreza na plaće i poreza na doprinose i tako oštetili proračun Federacije Bosne i Hercegovine u značajnom iznosu.

The Hepek
CITAT(ANARHIJA @ 09.01.2008., 16:45) [snapback]136875[/snapback]
A Kodro i Bolic zabiše preko 100 (citaj STOTINU) golova u ligama gdje su igrali (španija i turska).
O tome Muslimovic samo moze sanjati. icon_mrgreen.gif

u turskoj bi muslimovic zabio i 200
ANARHIJA
CITAT(The Hepek @ 09.01.2008., 10:04) [snapback]136885[/snapback]

Nek on prestane grijat' tribine, mislim da bi to bio uspijeh za njega. icon_mrgreen.gif
ANARHIJA
CITAT(Maestro @ 09.01.2008., 10:08) [snapback]136888[/snapback]
BHF: Apel predsjedavajućem Presjedništva BiH gosp. Željki Komšiću za rješavanje slučaj Pjanić

Valjda Željku Komšiću, a ne Željki Komšiću. icon_mrgreen.gif
Istok
CITAT(ANARHIJA @ 09.01.2008., 17:32) [snapback]136892[/snapback]
Valjda Željku Komšiću, a ne Željki Komšiću. icon_mrgreen.gif

U Sarajevu Zeljki Komsicu a u Istocnoj Hercegovini i Istocnoj Bosni Zeljku Komsicu....

Ime padeža........................... Pitanje.................

Nominativ.............................. Ko, šta ................
Genitiv................................Koga, čega..............
Dativ...................................Kome, čemu...........
Akuzativ................................Koga, šta..............
Vokativ...........................Hej (za dozivanje)........
Instrumental.........................S kim, čim.............
Lokativ.............................O kome, o čemu.........
ANARHIJA
CITAT(Istok @ 09.01.2008., 11:16) [snapback]136958[/snapback]
U Sarajevu Zeljki Komsicu a u Istocnoj Hercegovini i Istocnoj Bosni Zeljku Komsicu....
Ime padeža........................... Pitanje.................

Nominativ.............................. Ko, šta ................
Genitiv................................Koga, čega..............
Dativ...................................Kome, čemu...........
Akuzativ................................Koga, šta..............
Vokativ...........................Hej (za dozivanje)........
Instrumental.........................S kim, čim.............
Lokativ.............................O kome, o čemu.........

Mozda na ulici u Sarajevu.
Obrati paznju na link...
http://www.predsjednistvobih.ba/cest/1/?cid=11443,2,1
ANARHIJA
Još jedan primjer:
Duško Bajevic...Neceš reci Duški, nego Dušku. icon_mrgreen.gif
BrcanskaMalta
Kodro počinje pregovore s igračima
Samir ŠIŠIĆ

09.01.2008 18:16

Meho Kodro, selektor fudbalske "A" reprezentacije BiH, danas ili sutra započeće razgovore s igračima koji bi u narednom periodu trebali nositi dres sa državnim grbom BiH.

Novi selektor naglasio je da igrače neće dijeliti na one koji su nastupali ili, iz raznih razloga u posljednje vrijeme, nisu igrali za državni tim.

"Planiram da ostvarim kontakte sa svima koji kvalitetom zaslužuju mjesto u reprezentaciji. Nije isključeno da organizujem i mini-evropsku turneju i da se na licu mjesta uvjerim u trenutno stanje reprezentativaca, odnosno da znam na koga ću moći računati već u prijateljskoj utakmici protiv Japana", kaže Kodro, još jednom napomenuvši da će u bh. tim pokušati vratiti i Hasana Salihamidžića i Sergeja Barbareza.

Kodro nema mnogo vremena da ispuni svoje planove, jer već za šest dana moraće saopštiti spisak igrača koji bi trebali putovati u Tokio na prijateljsku utakmicu protiv Japana (30. januar).

"Iskreno, utakmica protiv Japana dolazi prebrzo. Da sam mogao birati i da sam se pitao, pokušao bih malo prolongirati termin ovog prijateljskog meča", naglasio je Kodro, a njegove riječi potvrdile su sve slabosti ranije garniture ljudi koji su "brinuli" o reprezentativnom fudbalu, a koje je predvodio bivši direktor Ahmed Pašalić.

Selektor našeg tima osvrnuo se i na sastanak u Barseloni na kojem se u utorak predstavnici šest reprezentacija nisu mogli dogovoriti oko termina utakmica kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2010. godine u Južnoj Africi.

"Pregovori su bili iscrpni, ali naša tri prijedloga odbijena su u startu. U prvom smo željeli Belgijance na početku i to u Briselu. Drugi prijedlog bio je da na domaćem terenu igramo protiv Španije ili Turske, a treći je bio da nam u drugom kolu gostuje Španija. U principu, željeli smo da u septembru kvalifikacije otvorimo protiv neke jake selekcije. Međutim, niko nije prihvatio naše prijedloge", objašnjava Kodro.

On priželjkuje da će na žrijebu u Cirihu našu reprezentaciju pomilovati "fortuna" i da će bubanj ispuniti bar jednu od tri želje koje nisu ispunjene u Barseloni.

"Najbitne je da Španiju, Tursku ili Belgiju dobijemo na startu kvalifikacija, kada ne budu u formi. Kako kvalifikacije budu odmicale, dostizaće sve bolju formu i sigurno je da će nam tada biti mnogo teže igrati protiv njih", istakao je Kodro.

O Sredojeviću sve najbolje
Kodro je za prvog asistenta odredio Elvira Bolića, a FS RS je predložio da "njihov" čovjek u stručnom štabu bude Borče Sredojević, koji je bio asistent i bivšem selektoru Muzuroviću.

"O Sredojeviću sam čuo sve najbolje. Već je bio u reprezentaciji, poznaje tim iznutra, igračka karijera mu nije upitna, a ima i trenerskog iskustva. Nemam ništa protiv da sarađujem s njim. Želim da u stručnom štabu imam kvalitetan kadar, a Sredojević je sigurno jedan od takvih. Očekujem da mi iz Saveza definitivno predlože listu kandidata za pomoćnike, a uz moje prijedloge vjerujem da ću uskoro formirati dobar tim stručnjaka, koji će biti spreman odgovoriti svim izazovima", tvrdi Kodro.

BrcanskaMalta
Sredojevića za Kodrinog pomoćnika
S. BASARA

09.01.2008 18:17

Borče Sredojević kandidat je broj jedan iz Fudbalskog saveza Republike Srpske za pomoćnog trenera selektora Mehe Kodre u stručnom štabu "A" reprezentacije BiH.

Zaključak je to konsultacija obavljenih u entitetskom savezu, a odluku bi trebao potvrditi Izvršni odbor FS RS na sastanku 25. januara. Pored Sredojevića, pošto je zaključak Izvršnog odbora F/NS BiH da se predloži više kandidata, u krugu za Kodrinog asistenta ostali su i Duško Petrović (Istočno Sarajevo), te Slobodan Karalić (Banjaluka).

"Konsultacije po pitanju Kodrinog asistenta obavili su Bogdan Čeko, član Predsjedništva F/NS BiH, Mile Kovačević, predsjednik FS RS, te Milorad Sofrenić i Draško Ilić, potpredsjednici FS RS, uz razgovore s članovima Izvršnog odbora F/NS BiH iz FS RS", kazao je Rodoljub Petković, generalni sekretar FS RS.

Prvi operativac "kuće fudbala" iz Banjaluke potvrdio je da je Branimir Tulić, sadašnji trener BSK-a, najozbiljniji kandidat za selektora mladog tima.

"Tulić je iz FS RS prvi kandidat za mladi tim. FS RS pripada i mjesto pomoćnika u juniorskoj reprezentaciji BiH, a ta funkcija bi trebalo da pripadne nekome iz Bijeljine. Sve zvanične prijedloge ovjerićemo na sjednici našeg izvršnog odbora 25. januara, ali više od 90 odsto smo došli do zajedničkih stavova", kazao je Petković.

Pričali i o sudijama
Na jučerašnjem sastanku obavljeni su i razgovori vezani za sudijsku branšu u FS Republike Srpske. Do 15. januara FS RS državnom savezu mora da uputi zahtjev, odnosno plan i program rada Sudijske organizacije kako bi dobila sredstva namijenjena edukaciji i usavršavanju arbitara.

BrcanskaMalta
Ušanović i Kureš optuženi za kriminal u Savezu
Alma ĐOZO

09.01.2008 18:05

SARAJEVO - Munib Ušanović, generalni sekretar Fudbalskog/Nogometnog saveza BiH, i Miodrag Kureš, sekretar za finansije, danas će se u Sudu BiH izjasniti o krivici za kriminal i korupciju.

Ušanovića i Kureša Tužilaštvo BiH je optužilo za utaju oko 2,3 miliona KM od 2001. do 2006. godine u Savezu i zloupotrebu položaja i ovlasti. Ova djela su, prema optužnici, počinili neuplaćivanjem poreza na ime ostvarenih prihoda, isplate plata, nagrada i premija, ugovora o djelu i pomoći za vjerske praznike, te neuplaćivanja doprinosa za PIO i zdravstveno osiguranje. Optuženi su i za pronevjeru oko pola miliona KM. U optužnici je navedeno i 20 slučajeva u kojima su Ušanović i Kureš podizali novac u namjeri da sebi i drugima u Savezu pribave protivpravnu imovinsku korist. Takođe, u 2001. i 2002. godini nisu u završnom računu prikazali potraživanja po osnovu nevraćene akontacije za putovanja u iznosu većem od 100.000 KM.

Kako je navedeno u optužnici, najveća svota od 91.000 KM podignuta je 2003. godine na ime "isplata nagrada igračima", bez potpisa na nalogu u rubrikama: "naredio", "odobrava", "blagajna" i "primio".

"Petnaestog februara 2005. godine iznos od 33.888 KM su zadržali za sebe, od gotovine naplaćene na ime školovanja trenera po profi-programu UEFA, u ukupnom iznosu 95.540 KM", jedna je od nezakonitosti navedenih u optužnici.

Uz mnošto krivičnih djela, u optužnici je navedeno i da su 2003. godine za sebe zadržali 51.750 KM od ukupno 81.750, koliko je po odluci Predsjedništva Saveza određeno za isplatu nagrada za rezultate u kvalifikacionim utakmicama "A" reprezentacije protiv Norveške i Luksemburga.

Među svjedocima Pašalić i Slišković
Tužilaštvo BiH pozvaće 12 svjedoka koji bi trebali dokazati navode optužnice. Među svjedocima su bivši direktor reprezentativnih selekcija BiH Ahmet Pašalić, koji je takođe bio osumnjičen u ovom predmetu, te bivši selektor "A" reprezentacije Blaž Slišković. Svjedoci su i Alma Blekić, dr Edib Jerlagić, Fuad Kečo, ekonom reprezentacije, Medžid Gvozden, bivši selektor stručnog štaba, Murat Jaha, koordinator za mali i ženski fudbal, Jasmin Baković, sekretar komisija i bivši sekretar stručnog štaba "A" reprezentacije.
The Hepek
CITAT(Maestro @ 09.01.2008., 17:08) [snapback]136887[/snapback]
a bolic bi u seriji c zabijo 500 eusa_boohoo.gif

neznam bas, kad ti u seriji c neka talijancina prepila nogu onda pauziras po godinu dana eusa_boohoo.gif
manijakdv
Jedan od najboljih bh. nogometaša koji svoj kruh zarađuju u Europi u prošloj godini je svakako bio Saša Papac. Na Ibrox je stigao zajedno s nekolicinom igrača na zahtjev tadašnjeg trenera Paula Le Guena, a jedini se od njih zadržao i otkako je na klupi Walter Smith.
Ime Saše Papca našlo se zajedno s dvanaest drugih u čuvenom pismu kojim su reprezentativci BiH tražili određene promjene u NS-u BiH i bivši izbornik Fuad Muzurović nije mogao računati na njega. U međuvremenu Papac je zajedno s kolegama stajao iza svojih zahtjeva, ali su se posljednjih dana promjene itekako dogodile. BiH ima novog izbornika.
“Moram priznati da su ovaj put ljudi u NS-u BiH donijeli najbolju i najlogičniju odluku. Meho Kodro ima ogromnu podršku javnosti, ali ono što se meni najviše sviđa kod njega jest to što je odmah na startu pokazao svoju neovisnost. Ne dopušta da mu se bilo tko miješa u rad, što potvrđuje i njegov izbor Elvira Bolića za prvog suradnika”, kazao nam je Papac, potvrdivši još jednom da su promjene koje su se dogodile za njega i te kako dobre.
“Čini mi se da je sve što se događa posljednjih dana jako pozitivna stvar za naš nogomet i reprezentaciju. Sam Kodrin izbor po meni je odlično rješenje, ali s ulaskom Bolića u stručni stožer, pokazalo se da su vrata konačno otvorena za sve one koji mogu pomoći našem timu”, zadovoljno je zvučao Papac, a na pitanje znači li to da će se on, odnosno potpisnici pisma odazvati eventualnom Kodrinom pozivu, jasno je odgovorio:
“Više ne vidim razlog da se ne odazovemo. Stvari su počele ići na bolje, razgovarao sam s još nekim suigračima i svi smo složni da je ovo što se događa pozitivna promjena. U ovom trenutku našoj reprezentaciji najbitnije je da stvori pozitivnu klimu i da se Kodri pomogne da radi neovisno i najbolje što može. Ako on bude birao po kriteriju kvalitete, a mislim da hoće, konačno ćemo imati pravu reprezentaciju sastavljenu od najboljih, onih koji svojim igrama zaslužuju da se nađu na popisu.”
Papac je nekoliko puta ponovio kako je sad sve na izborniku, te da nije bitno koga će zovnuti, samo da to budu oni za koje Kodro smatra da su u tom trenutku najbolji. Ipak, nije teško pretpostaviti da bi se nogometaš Glasgowa, koji ove sezone odlično igra u škotskom prvenstvu te Ligi prvaka, trebao naći na popisu novog izbornika. Prvi, onaj za utakmicu s Japanom, bit će poznat za desetak dana, ali ovaj dvoboj zakazan je u najlošijem mogućem terminu - 30. siječnja, što je izvan služenog FIFA-inog kalendara utakmica. Upravo tad Rangersi u okviru Liga kupa na Ibroxu dočekuju Hearts.
“Imamo izuzetno gust raspored u ova dva mjeseca, igramo svaka tri dana i iskreno ne vjerujem da će iz kluba, u slučaju poziva, dopustiti da otputujem za Japan. No, ne mogu biti sto posto siguran. Bitno je da reprezentacija do početka kvalifikacija odigra što više utakmica i da se konačno, zajedno s navijačima i novinarima, stvori jedna pozitivna atmosfera u kojoj će biti užitak igrati i raditi”, zaključuje Papac.

Pokušati stvoriti pritisak Celticu

Saša Papac uvijek je susretljiv prema novinarima, jučer se uljudno javio iako je gotovo bio na putu za St. Mirren Park, gdje su Rangersi sinoć igrali utakmicu s istoimenim timom iz predgrađa Glasgowa.
“Nama je ovo izuzetno bitno razdoblje u prvenstvu. Pokušavamo stvoriti kakvu-takvu razliku i prisiliti Celtic da nas mora pratiti rezultatima. Old Firm derbi koji je odgođen na početku mjeseca još uvijek nije zakazan, ali iskreno ne vjerujem da će se u međusobnim utakmicama puno toga odlučivati. Puno su važnije ‘male’ utakmice, tu će se odlučivati prvak”, objašnjava Papac.

legionar
jeste smejšni vama izgleda taj forum škodi... zamislite da se ovako dogovara stručni štab BH repke... pa to bi bio kaos... smirite živce svako ima svog favorita normalno... jedni navijamo još uvjek za Barbareza, drugi za Bracu ostali opet za druge Bh nogometaše...

pustimo vrijeme da se Meho sam odluči i sastavi tim pa onda možete detaljnije kometirat...

bože moj naroda, vama izgleda ne treba kost da se posvađate... vi to sami od sebe...

HAJMO MALO POŠTOVANJA DO DRUGIH molim lijepo, do BHF, do forumaša koji su već godinama tu, ako vam nije jasno pošaljite PM useru i rješavajte ove bolesne probleme direktno i ne preko svih ovdje na forumu jer stvarno sve mi se zgadi kad vidim koliko vam treba da ste opet pametni... eusa_wall.gif
legionar
e da
Muslimović jeste igrač i to što je napisano je sve ok... al lik nema karaktera nije za timske igre to je problem!!!

PS: smirite malo sa tim postovima sad sam čitao sat vremena da sam pročito nove postove od jučer do danas a sve na prazno!!
Majstor
CITAT(dino612 @ 09.01.2008., 22:48) [snapback]137106[/snapback]
quote name='manijakdv' date='09.01.2008., 22:21' post='137101']
Jedan od najboljih bh. nogometaša koji svoj kruh zarađuju u Europi u prošloj godini je svakako bio Saša Papac. Na Ibrox je stigao zajedno s nekolicinom igrača na zahtjev tadašnjeg trenera Paula Le Guena, a jedini se od njih zadržao i otkako je na klupi Walter Smith.
Ime Saše Papca našlo se zajedno s dvanaest drugih u čuvenom pismu kojim su reprezentativci BiH tražili određene promjene u NS-u BiH i bivši izbornik Fuad Muzurović nije mogao računati na njega. U međuvremenu Papac je zajedno s kolegama stajao iza svojih zahtjeva, ali su se posljednjih dana promjene itekako dogodile. BiH ima novog izbornika.
“Moram priznati da su ovaj put ljudi u NS-u BiH donijeli najbolju i najlogičniju odluku. Meho Kodro ima ogromnu podršku javnosti, ali ono što se meni najviše sviđa kod njega jest to što je odmah na startu pokazao svoju neovisnost. Ne dopušta da mu se bilo tko miješa u rad, što potvrđuje i njegov izbor Elvira Bolića za prvog suradnika”, kazao nam je Papac, potvrdivši još jednom da su promjene koje su se dogodile za njega i te kako dobre.
“Čini mi se da je sve što se događa posljednjih dana jako pozitivna stvar za naš nogomet i reprezentaciju. Sam Kodrin izbor po meni je odlično rješenje, ali s ulaskom Bolića u stručni stožer, pokazalo se da su vrata konačno otvorena za sve one koji mogu pomoći našem timu”, zadovoljno je zvučao Papac, a na pitanje znači li to da će se on, odnosno potpisnici pisma odazvati eventualnom Kodrinom pozivu, jasno je odgovorio:
“Više ne vidim razlog da se ne odazovemo. Stvari su počele ići na bolje, razgovarao sam s još nekim suigračima i svi smo složni da je ovo što se događa pozitivna promjena. U ovom trenutku našoj reprezentaciji najbitnije je da stvori pozitivnu klimu i da se Kodri pomogne da radi neovisno i najbolje što može. Ako on bude birao po kriteriju kvalitete, a mislim da hoće, konačno ćemo imati pravu reprezentaciju sastavljenu od najboljih, onih koji svojim igrama zaslužuju da se nađu na popisu.”
Papac je nekoliko puta ponovio kako je sad sve na izborniku, te da nije bitno koga će zovnuti, samo da to budu oni za koje Kodro smatra da su u tom trenutku najbolji. Ipak, nije teško pretpostaviti da bi se nogometaš Glasgowa, koji ove sezone odlično igra u škotskom prvenstvu te Ligi prvaka, trebao naći na popisu novog izbornika. Prvi, onaj za utakmicu s Japanom, bit će poznat za desetak dana, ali ovaj dvoboj zakazan je u najlošijem mogućem terminu - 30. siječnja, što je izvan služenog FIFA-inog kalendara utakmica. Upravo tad Rangersi u okviru Liga kupa na Ibroxu dočekuju Hearts.
“Imamo izuzetno gust raspored u ova dva mjeseca, igramo svaka tri dana i iskreno ne vjerujem da će iz kluba, u slučaju poziva, dopustiti da otputujem za Japan. No, ne mogu biti sto posto siguran. Bitno je da reprezentacija do početka kvalifikacija odigra što više utakmica i da se konačno, zajedno s navijačima i novinarima, stvori jedna pozitivna atmosfera u kojoj će biti užitak igrati i raditi”, zaključuje Papac.

Pokušati stvoriti pritisak Celticu

Saša Papac uvijek je susretljiv prema novinarima, jučer se uljudno javio iako je gotovo bio na putu za St. Mirren Park, gdje su Rangersi sinoć igrali utakmicu s istoimenim timom iz predgrađa Glasgowa.
“Nama je ovo izuzetno bitno razdoblje u prvenstvu. Pokušavamo stvoriti kakvu-takvu razliku i prisiliti Celtic da nas mora pratiti rezultatima. Old Firm derbi koji je odgođen na početku mjeseca još uvijek nije zakazan, ali iskreno ne vjerujem da će se u međusobnim utakmicama puno toga odlučivati. Puno su važnije ‘male’ utakmice, tu će se odlučivati prvak”, objašnjava Papac.
Ja mislim da bi pravi potez Kodre bio da dadne Papcu kapitensku traku narvno ako ne bude bilo Barbareza ili Hasana ... jel lik je stvarno zasluzio i kao osoba i kao igrac ima autoritet, mir, iskustvo, karakter i moze voditi ekipu.... prije bi ga postavio nego Bajramovica ili Misimovica (da nebi bilo svadje)

Sjecam se ja kad smo poslje utakmice s Belgijom(u briselu) svi ovdje pljuvali po Papcu kad je zbog njega 1 ili 2 gola pala, al eto pogledao sam ga sa Rendzersima i pozitivno me iznenadio...
Nucho
CITAT(dino612 @ 09.01.2008., 22:48) [snapback]137106[/snapback]
quote name='manijakdv' date='09.01.2008., 22:21' post='137101']

Ja mislim da bi pravi potez Kodre bio da dadne Papcu kapitensku traku narvno ako ne bude bilo Barbareza ili Hasana ... jel lik je stvarno zasluzio i kao osoba i kao igrac ima autoritet, mir, iskustvo, karakter i moze voditi ekipu.... prije bi ga postavio nego Bajramovica ili Misimovica (da nebi bilo svadje)

Zabrinjava me to da Misimovica smatras kao kandidata za kapitensku traku..... icon_rolleyes.gif
Kabe

Barba ili Hasan ako???? Ako ne onda Spahic ,a Misimovic ne dolazi u obzir.
Almir
Iz teksta se ne moze zakljuciti je li se Papac oporavio od ozlijede je li standardan u timu?
z-bla
Sta se tice kapitenske trake, moje misljenje je da Kodro stim nece zuriti, jer vremenom ce se uspostavi sam vodja ekipe, a za ove prve utakmice gdje nije ni bitno dao bi je jednostavno golmanu
legionar
CITAT(z-bla @ 09.01.2008., 23:45) [snapback]137120[/snapback]
Sta se tice kapitenske trake, moje misljenje je da Kodro stim nece zuriti, jer vremenom ce se uspostavi sam vodja ekipe, a za ove prve utakmice gdje nije ni bitno dao bi je jednostavno golmanu

ova ti je dobra... icon_rolleyes.gif
ZIJANCER_SA
Odlučit će žrijeb u Cirihu
Dogovoreno novo okupljanje do 15. januara u sjedištu FIFA-e...
09.01.2008. 23:55
Na jučerašnjem sastanku u Barceloni predstavnici reprezentacija iz grupe 5 kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2010. u Južnoj Africi nisu se dogovorili o rasporedu utakmica.

Predstavnici Španije, Turske, Belgije, Ermenije, Estonije i BiH nakon višesatne rasprave nisu uspjeli pronaći zajednički jezik i doći do kompromisnog rješenja.

Bez odstupanja

Tokom višesatnog sastanka sve delegacije su držale svoja stajališta i niko nije želio odstupiti od svojih zamisli.

Također, učesnici sastanka nisu prihvatili ni raspored koji je Svjetska nogometna federacija (FIFA) unaprijed napravila i koji je trebao biti važeći u slučaju da ne dođe do dogovora. Umjesto toga, zaključeno je da novi sastanak predstavnika šest reprezentacija bude održan u sjedištu FIFA-e u Cirihu do 15. januara, kada će biti izvršen žrijeb.

- Planirali smo jedno, a očekivali da će se ovo desiti. Svi su otišli kući bez zacrtanog plana. Sada se može reći da je kocka bačena i da će sreća odlučiti - rekao je selektor Meho Kodro nakon sastanka.

Prijedlog naše delegacije, u kojoj su uz Kodru bili predsjednik Nogometnog saveza BiH Iljo Dominković i generalni sekretar Munib Ušanović, bio je da u prvom meču idemo u goste Belgiji, a zatim dočekamo Španiju, što je bilo približno rasporedu koji je poslala FIFA.

Potpisan protokol

Mimo toga, Ušanović je sa ostalim delegacijama načelno dogovorio potpisivanje sporazuma o reciprocitetu plaćanja smještaja prilikom organizacije utakmice. To znači da će troškove smještaja gostujuće ekipe uvijek snositi domaćin.

Također, potpisan je protokol kojim su utvrđeni svi detalji vezani za organiziranje utakmica u grupi 5.

Zakasnili zbog magle

Bh. delegacija je u Barcelonu stigla u dva dijela. Predsjednik NSBiH Iljo Dominković je putovao preko Zagreba i u Španiju stigao na vrijeme.

Međutim, magla u Sarajevu spriječila je selektora Mehu Kodru i generalnog sekretara Muniba Ušanovića da u ponedjeljak avionom otputuju u Španiju.

Zbog toga je aktivirana rezervna varijanta, pa su Kodro i Ušanović prvo automobilom otputovali do Zagreba, a onda jučer avionom preko Pariza stigli u Barcelonu. Zbog sarajevske magle Kodro i Ušanović su zakasnili na početak sastanka.

Autor: A. NOVALIJA

ermin-jaran
CITAT(mahic @ 09.01.2008., 05:45) [snapback]136830[/snapback]
dobio je bananu pocetkom novembra... nesto je bilo pisano u vezi grbova na dresovima Zelje, Veleza, itd... sto se mene tice, bio je jedna od pozitivniji licnosti na forumu; u smislu da nisam preskakao ono sto bi Edinko napisao i dok se nisam uvjek slagao sa njegovim misljenjem, postovao sam to sto je imao svoj stav, i sto ga je znao iznjeti na kulturan nacin... (sto se ne moze reci za sve na ovom forumu)

sa ovom konstatacijom za mog jarana @edinka se slazem 100% po cijenu novih 20% ili....?

ne kontam vas sta ste zapeli za Grujica lik je radio samo za svoj interes ne kazem da nije imao kvalitet ali da li je to uopste bitno u svemu ovome...
BHF momci samo nastavite sa ovakvim tempom da nije vas jos bi nam pasalic pravio repku gest za Pjanica je samo potvrda onog sto radite godinama kapa do poda...aferim
Istok
CITAT

Bajramovic je bio kapiten prije bojkota i red je da mu se vrati kapitenska traka.
Smijesno je da nam se opet desavaju nepravde poput one da je Konjic izgubio kapitensku traku zbog povrede (preuzeo mu je Hibic a kasnije Barbarez).

Nisu svi kao Konjic da olako predju preko toga. Konjic to nikad nije prokomentariso jer je njemu interes BiH i reprezentacije bio uvijek ispred svega. Ja ne znam bi li mogao odsutiti takvu nepravdu.

CITAT(ANARHIJA @ 09.01.2008., 19:02) [snapback]137068[/snapback]
Mozda na ulici u Sarajevu.
Obrati paznju na link...
http://www.predsjednistvobih.ba/cest/1/?cid=11443,2,1

Diskutabilno. Bas sam pratio diskusiju na drugom forumu povodom pravilne upotrebe padeza. Svakako si u pravu da se ovaj nacin govora koji se koristi u Istocnoj Hercegovini vodi kao ispravan (Vuk K.a.r.a.dz.i.c, koji je inace iz Istocne Hercegovina, uzeo je to podrucje kao osnovu za knjizevni jezik) dok neki tvrde da su oba ispravna. Cinjenica je da je rasirena upotreba padeza i onako kako se govori u Sarajevu. Ne znam, nisam lingvista, pa da znam moze li se ovo porediti sa primjerom "vjecni" i "vjeciti", oba su ispravna jer ovo prvo je tkz."zapadna varianta" a drugi primjer je "istocna varijanta". Vjecni se kaze u zapadnim dijelovima BiH i Hrvatskoj, vjeciti u istocnim dijelovima BiH i Srbiji.

Ne znam, znam samo da je reci "navijam za Zelja" ravno ratnom zlocinu u Sarajevu icon_mrgreen.gif osudjen si na propast ako tako govoris. U ravni je sa nosenjem bijelih carapa...sto je, priznajem, glupo ali je tako.
z-bla
CITAT
ova ti je dobra...

ma da sam ja selektor icon_smile.gif
VelezFC
CITAT(The Hepek @ 09.01.2008., 17:08) [snapback]136887[/snapback]

CITAT(Maestro @ 09.01.2008., 17:08) [snapback]136887[/snapback]
a bolic bi u seriji c zabijo 500 eusa_boohoo.gif

ebote koji golgeteri icon_eek.gif
pa sto ne zabijaju tako kad igraju u reprezentaciji icon_mrgreen.gif
ermin-jaran
CITAT(reprezentativac @ 10.01.2008., 00:17) [snapback]137126[/snapback]
Zasto ne misimovic kapiten? svi ga u timu vole i prava je raja...
ako cemo po patriotizmu onda SPAHIĆ EMIR

Misimovic "raja" sigurno se salis da nema kvalitet koji ima ,sazrio za harmana...

Kapiten moze biti ako se vrati Barba u sto sumnjam(zbog godina) poslije njega Salihamidzic ne samo zbog nepravde koju su nanijeli svi od selektora do navijaca vec sto je to fudbalska velicina koju bi pozeljele i mnogo jace repke od nas i na trecoj poziciji Spahic....
Istok
CITAT(reprezentativac @ 10.01.2008., 00:17) [snapback]137126[/snapback]
Zasto ne misimovic kapiten? svi ga u timu vole i prava je raja...
ako cemo po patriotizmu onda SPAHIĆ EMIR

Zato sto to o cemu ti pricas nema veze. Da je prava raja ne bi se predomislio i ostavio na cjedilu tu svoju "raju". Ja mu ne zamjeram i mislim da svako ima pravo na svoje misljenje pa tako i Misimovic. Posto on ima uporiste kod ovih koji su igrali za vrijeme Muzurovica (a i nacionalni predznak mu je prikladan) vjerujem da ce on sigurno biti prvi zamjenik Bajramovica.

Bajramovic mora biti kapiten i svaka druga odluka je kiks u startu jer je on zapoceo bojkot kao kapiten. Sve ovo, naravno, ako se ne vrate Braco i Barba.
Istok
Nema sanse da se Papac ili Spahic prihvate kapitenske trake jer bi to bio noz u ledja onom kapitenu s kojim su krenuli u bojkot. Oni jednostavno nisu takvog karaktera sto ce se i pokazati.

Ja ne kazem da je Bajramovic prototip kapitena ali treba postovati neki red i ako su ga nakon odlaska Barbareza izabrali, ne vidim razloga zasto bi se sad predomislili. To nema nigdje.
ermin-jaran
CITAT(Istok @ 10.01.2008., 00:44) [snapback]137132[/snapback]
Nema sanse da se Papac ili Spahic prihvate kapitenske trake jer bi to bio noz u ledja onom kapitenu s kojim su krenuli u bojkot. Oni jednostavno nisu takvog karaktera sto ce se i pokazati.

Ja ne kazem da je Bajramovic prototip kapitena ali treba postovati neki red i ako su ga nakon odlaska Barbareza izabrali, ne vidim razloga zasto bi se sad predomislili. To nema nigdje.

Istok novi slektor novo kolo....necemo po starom hocu da kazem sve je moguce ako bi pikali neki rezon onda ide ;
-Barba ako se vrati kao sto rekoh zbog godina,
-Salihamidzic (koji bi bio moja zelja),
-Spahic,
-ostali.....
bandit
Za 'mir u kuci' najpametnije je da se izabere novi kapiten .... Misimovic & Bajramovic ne mogu vise biti kapiteni (bar ne u dogledno vrijeme) ...
Rodeni
Najbolje bi bilo da Spahic bude kapiten ili Papac
McCoy
Na velikim sam mukama zbog utakmice u Tokiju

Nakon početne euforije, predstavljanja i sastanka u Barceloni, tapšanja i čestitki, Meho Kodro se priprema za svoj debi. Utakmica sa Japanom, pada u najgore vrijeme. Premda su kvalifikacijski susreti tek najesen, selektor ima zadaću okupiti najbolje igrače. Upitno je hoće li se Kodri odazvati najbolji, jer je neko u NSBiH, prilikom dogovora, svjesno zažmirio zbog datuma. Naime, 30. januar nije FIFA termin. Očito je 150. 000 eura bio dobar mamac za pregovarače iz NSBiH. Bh. selektor je za "San" govorio u neuspješnom sastanku u Barceloni, o prvoj akciji, konsultacijama sa kandidatima za svoj stručni štab, o Špancima...
Španci nas respektiraju

Počeli smo od sastanka u Barseloni. Da li je bolje što će se u Cirihu skrojiti raspored?

- To mogu reći kada saznam imena protivnika. Mislim da ni "eksperimentalni", sa Belgijom na startu, nije bio loš. Nije ni najidealniji. Idealni raspored nemože dobiti niti jedan selektor - kaže Kodro za naš list.

Koje ste varijante imali spremne u Barseloni?

- Imao sam više kombinacija. Ponudili smo da igramo prvo sa Špancima kod nas. Bio sam spreman gostovati i u Španiji. Isto sam nudio Turskoj. Međutim i Španci i Turci su nas glatko odbili, pa je sve propalo.

Zašto?

- Španci imaju loša iskustva sa nama. I kada su nas pobjedili na Koševu, bilo je teško. Čak i u Ovijedu, iako su izborili uvjerljivu pobjedu, ali tek u finišu. Ni Turci nisu htjeli na početku sa nama.

Pretpostavljam da Vam laska što se naši konkurenti boje Vas?

- Sigurno da nas respektiraju. Ja sam želio ove dvije reprezentacije na startu zbog Evropskog prvenstva. Znam da će biti možda i umorni od priprema, prijateljskih i utakmica sa EP, pa sam zato tražio njih na startu. Pogotovo se Španci boje teških suparnika na otvaranju kvalifikacija. Oni su po svaku cijenu željeli slabijeg na startu.

Zašto Vi insistirate na jačem, a ne recimo na Estoniji, Armeniji?

- Objasnio sam razloge zašto sam želio Špance i Turke. Nebih se bunio niti da dobijemo Belgijance na startu. Naravno da je lakše startati sa slabijim, ali ko to može tvrditi da su Armenija i Estonija autsajderi. Danas svi, pa i Andora, Lihtenštajn, San Marino.., u kvalifikacije ulaze se ciljem da nekog pobijede, otkinu bod nekome.

Najbolji "golfer" među nogometašima

Odgovara li Vam termin meča u Japanu?

- Iskreno ne odgovara. Na mukama sam zbog utakmice u Tokiju. Čekaju me brojni razgovori sa igračima, jer klubovi nisu obavezni pustiti igrače, zato što postoje FIFA termini i za prijateljske utakmice. Da sam ja birao, nebih pristao, ali nema mi druge, nego sastaviti što bolju ekipu za meč sa Japanom.

Imate li neki okvirni popis igrača?

- Imam neka imena u glavi i na papiru. Kada Bolić i ja obavimo razgovore, tek onda ću izaći u javnost. Sigurno da mi puno otežava nezgodan termin da pozovem najbolje, ali nemam izbora. Rekao sam da ću zvati najbolje i one koji žele srcem igrati za bh. reprezentaciju. I ja sam se odazivao na prijateljske utakmice, čak i onda kada sam bio povrijeđen.

Kako ide formiranje Vašeg stručnog štaba. Javnost je pozdravila izbor Elvira Bolića?

- Razgovaram sa Bolićem oko imena saradnika. Ne žurimo. Želimo ljude bliske našim idejama. Imam nekoliko kandidata na papiru. Kada dođem u Sarajevo razgovarat ću i sa članovima Predsjedništva, sa ljudima iz Izvršnog odbora. Želim čuti i njihovo mišljenje. Imam njihovu podršku, nisam apsolutista. Uspjeh nam je zajednički cilj, a to možemo ostvariti samo sa ljudima kojima vjerujem. Bez povjerenja i podrške nema uspjeha.

Poznata je Vaša ljubav prema golfu, gdje u Španiji slovite kao jedan od najboljih "golfera" među nogometašima.

- Nikad nisam ni sanjao da ću zavoljeti taj sport. Već sam savladao neke tajne. Znam da u Sarajevu ima golf teren. Naravno da ću svratiti. Posla je preko glave, nemam sekudne odmora. Sada je reprezentacija moj jedini i najvažniji zadatak - izjavio je za naš list Meho Kodro.

Sinan Sinanović

O Hijeru

- Razgovarao sam sa Hijerom tokom, ali i nakon sastanka. Stari smo znanci. Odigrali smo desetine utakmica na kontra stranama. Uvijek je bio korektan. Moguće da smo nekad mijenjali dresove. Nakon sastanka u Barseloni, Hijero i ja smo šetali dvadesetak minuta. On je pričao o utakmicama Španije sa BiH. Izuzetno nas cijeni - prenio nam je Kodro razmišljanje nekadašnjeg kapitena "Furije".

O Sergeju i Braci

Hasan Salihamidžić i Sergej Barbarez, definitivno neće igrati za bh. tim. Komentar?

- Razgovaraćemo još o tome. Poštujem njihove odluke, ali i njihov doprinos stvaranju reprezentacije. I kao nogometaši i ljudi su dali puno. Naravno da mi je želja da se jednog dana uključe u ovaj, tako da kažem, zajednički projekat
- priželjkuje "Meša".

O Fanatikosima

Navijačke skupine svih klubova, a posebno BH Fanatikosi su izrazili zadovoljstvo Vašim izborom. Očekuju sastanak sa stručnim štabom?

- Svojim saradnicima smatrat ću sve one kojima je na prvom mjestu BiH i uspjeh reprezentacije. Znam kako sam se osjećao kada su nas navijači bodrili protiv Albanije u Zenici, zatim na Koševu protiv Grčke, Danske i ostalim utakmicama. Osjetio sam taj adrenalin nakon prestanka moje igračke karijere, jer sam sa tribina, u navijačkom grotlu bodrio našu reprezentaciju protiv Belgije u Zenici, protiv Hrvatske na Koševu. Navijači su naš veliki adut i sigurno da ćemo pričati o našoj saradnji u budućnosti, a sve za uspjeh naše reprezentacije - najavljuje selektor.

Šabić, Mujčin, Halilović, Beširević...

Kodro je i na "slatkim" mukama. Zbog brojnih čestitki, telefonskih poziva, sms poruka, telegrama, koji su zasipali njegov telefon, ali i porodičnu kuću u San Sebastianu i Mostaru. Zvali su Šabić, Mujčin, Beširević, Dedić, Varešanović, Halilović, nekadašnji Kodrini saigrači...

- Ne mogu vam reći kome sve zvao i čestitao, jer je bilo na stotine poruka i poziva. Od običnih ljudi, navijača, mojih Mostaraca, do igrača sa kojima sam igrao u reprezentaciji. Dosta je bilo poziva iz Španije. Žao mi je što nemogu svima odgovoriti, jer bih trebao cijeli dan tipkati. Svima od srca zahvaljujem i molim za razumijevanje. Biće mi drago, ako im uzvratim dobrim igrama naše selekcije - poručio je Kodro. Bila bi to najljepša zahvala svima onima koji podržavaju Kodru.

BrcanskaMalta
Barbarić, Glavaš, Sredojević, Ibraković, Tulić čekaju izbor

Ivica Barbarić, Vlatko Glavaš, Kemal Alispahić, Borče Sredojević, Abdulah Ibraković, Branimir Tulić, najozbiljniji su kandidati za selektore i asistente u mladoj, juniorskoj reprezentaciji, ali i za poziciju sportskog menadžera A i mladog tima. Najviše zanimanja za sada ima za asistente u stručnom štabu Mehe Kodre. Kako selektor još nije imenovao svoje saradnike, mnogi su istakli kandidaturu. Za mjesto trenera specijaliste kandidiraju; Mirsad Dedić, Enver Lugušić, Nedžad Kuruzović, Sedin Tanović, Almir Hurtić... Svaki od njih ima određene kvalitete i traži svoju šansu. Kodro će u dogovoru sa Elvirom Bolićem izabrati najpogodniju osobu. Iz Tuzle su se javili i nominirali svog trenera.
Tuzlaci za Dedića

- Tuzlanski kanton je najbrojniji, Sloboda se vraća u vrh bh. nogometa, gradimo novi stadion, pa s pravom očekujemo da Kodro za trenera specijalistu angažira našeg Mirsada Dedića. On je igrao sa Kodrom i Bolićem u prvim godinama kvalifikacija. Dedić je danas profesionalac za primjer. Ima podršku našeg kluba, kantona, ali i šire sportske javnosti. Izbor Kodre, bio bi priznanje svima nama - sugerira Enes Mešanović, sportski direktor Slobode, koji je u ime kluba i lično čestitao Kodri i Boliću na izboru. Mešanović u njima vidi "svjetlo na kraju tunela". Kao asistent za A tim kandidiraju Alispahić i Ibraković. Prvi je bio uspješan nogometaš na bh. i interancionalnoj sceni. Govori jezike, ima licencu i trenersko iskustvo. Vodio je dva naša najveća (Sarajevo i Željezničar) kluba, a drugi je skaut u NSBiH. Ibraković ima više trenerskog nego igračkog iskustva, ima Profi licencu i govori strane jezike. On bi rado prihvatio Kodrin poziv, ali i poziciju selektora juniorske reprezentacije. Zainteresiran je i za stručni štab U -21.

Navodno je selektorska pozcija U -21 rezervirana za Branimira Tulića, koji ne krije da ima simpatije Milorada Dodika. I vrh FSRS spreman je podržati Tulića, pod uslovom da Borče Sredojević bude u Kodrinom timu. Oni će selektora A tima upoznati sa svojim željama.

FSRS predlaže najbolje

- Hoćemo da predložimo najbolja rješenja za selektora Kodru, koji treba znati ko su i kakvi ljudi i treneri, ne samo u njegovom štabu, već i u mlađim selekcijama. Zato ćemo mu ponuditi najbolje trenere iz RS - naglašava Rodoljub Petković. O Sredojevićevom "liku i djelu" u superlativima govori Fuad Muzurović, te reprezentativci sa kojima je radio. Imao je bogatu karijeru. Počeo je u Kozari, nastavio u Borcu, afirmirao se u Rijeci, potvrdio evropsku klasu u Partizanu i Deportivu. Slobodan Karalić, nekadašnji golman Borca, Zvezde, te "gastarbajter" na Kipru i u Grčkoj, ne slaže se da su to najbolja rješenja.

- Nezadovoljava me pozicija selektora amaterske reprezentacije. Mislim da zaslužujem više. Kandidirat ću se za selektora mlade reprezentacije. Mislim da nije u redu da nam političari određuju selektore - smatra Karalić, koji osim igračkog i trenerskog iskustva, ima i sve stručne reference. Kako, navodno, U -19 selekcija (juniori) pripada hrvatskom "korpusu", već se licitira sa mnogim imenima. Navodno Iljo Dominković ima obavezu pogurati Ivu Kneževića, smjenjenog selektora juniorske reprezentacije. Nije nemoguće da Knežević završi kao "nužno zlo" ili izbor po nacionalnom ključu u A timu, premda se on pokušava domoći pozicije sportskog direktora ili asistenta u nekoj od mlađih selekcija. Premda posjeduje određeno znanje, njegova je nesreća što je izborom za selektora juniorskog tima pomislio da se "popeo na Mont Everest".

Nema sumnje da će se na sjednicama Izvršnog odbora još trgovati oko selektorskih pozicija. Nažalost, takva je stvarnost u BiH. Ako je već to neizbježno, onda bi čelnici Saveza mogli poslušati Sergeja Barbareza pustiti Kodru da sam izabere svoje saradnike, samo po stručnim kriterijima.

S.S.

Glavaš: Zaslužio sam bolji tretman

Vlatko Glavaš, iako je bio favorit većine reprezentativaca, nije izabran za selektora u jakoj konkurenciji pored Mateusa, Kodre, Kranjčara. Drago mu je i žao.

- Drago mi je što su u užem izboru jaka imena, a posebno mi laska što su me podržavali igači i sportska javnost. Očito, oni bolje, od nekih u Savezu cijene moj doprinos, kao igrača i kapitena, te kao trenera u reprezentaciji, kada smo u dva ciklusa, do posljednjeg kola bili u igri za odlazak na evropsko i svjetsko prvenstvo - rekao je Glavaš.

Barbarić: Spreman sam!

Ivica Barbarić, bivši veznjak Veleža, te španskih prvoligaša Burgosa i Santandera, najozbiljniji je kandidat za sportskog menadžera, ili kordinatora, kako su novu poziciju definirali čelnici Saveza. O svom eventualnom angažmanu Barbarić kaže:

- Izbor Kodre za selektora je pun pogodak. Znam ga godinama. Igrali smo u Veležu osamdesetih godina, premda sam ja otišao 1989. godine, kada je on eksplodirao. Kasnije smo se sretali u španskoj ligi. Nije mu hendikep što je mladi. Naprotiv, mislim da mu je to prednost. Imao je impresivnu karijeru, ima znanja, želje i motiva da stvori dobar ambijent. Što se tiče mog statusa, imao sam zvanje skauta. Fuad Muzurović me o tome obavijestio, a nikad nisam dobio konkretan zadatak. Čuo sam da sam kandidat za sportskog kordinatora. Treba definirati tu poziciju, šta je u opusu rada. Inače, spreman sam za saradnju sa Kodrom i Bolićem, ali i sa ostalima - izjavio je Barbarić.

Zejnilović: Vrijeme je za akciju

Fahrudin Zejnilović, bio je selektor mediteranske reprezentacije. Na njegovu žalost, ta se selekcija nikad nije okupila. Zejnilović je godinama čekao i slušao obećanja pojedinaca iz reprezentacije i odbijao inostrane angažmane. Sve zbog reprezentacije.

- Vrijeme je za akciju, da dobijem jednu selekciju. Svi znaju gdje sam i kako sam radio. Posla i izazova se ne bojim. Mogu dosta pomoći Kodri i Boliću. Sa zadovoljstvom ću prihvatiti svaki angažman. Sve kolege cijenim, ali vjerujem u svoju stručnost -poručuje Zejnilović, koji je sa dosta uspjeha radio u Kuvajtu, te još nekim zemljama iz Azije i Afrike. TOŠK -a i Igmana je uveo u viši rang.

BrcanskaMalta
Ne smijemo gubiti nasu djecu

Proteklih dana puno se pricalo o rezervnom golmanu Portsmuta koji se jos moze odluciti da igra za BiH. Ista stvar je sa novim saigracem ovog engleskog kluba Danijelom Suboticem. Njih dvojica dakako nisu jedini igraca sirom Evrope koji bi mogli biti buducnost bh. nogometa.

- Nema dileme da treba sve uciniti kako bi njih dvojica i jos mnoga druga djeca dosli u redove BiH. Trenutno je sirom Evrope stasala jedna generacija jako talentovane djece i pokusati cemo svakoga privoliti da igra za svoju domovinu. Ne smije nam se vise desavati da olako gubimo nasu djecu - smatra Kodro.
BrcanskaMalta
Bolić: Nema više potpisnika i pokajnika

Dakle, od danas, nema više ovih ili onih, svi su u istom krugu. Poslaćemo pozive svim igračima i oni koji se odazovu dobro su došli, a biće pozvani svi oni koji to zaslužuju. - rekao je Bolić

Kada je prije nešto više od godinu objavljeno famozno pismo protiv čelnika N/FS BiH i direktora reprezentativnih selekcija, Elvir Bolić se već bio oprostio od dresa bh. tima. Međutim, Bolić je u svojim istupima na medijima apsolutno podržavao zahtjeve 13 buntovnika.

Četrnaest mjeseci poslije, Bolić je postao tim menadžer nogometne selekcije BiH i zadaća mu je pomiriti zaraćene strane i ujediniti ih. Možda je zaraćene pregruba riječ, ali činjenica je da su se posljednjih mjeseci u javnosti pominjale dvije strane. Oni koji su potpisali pismo i ostali pri svojim zahtjevima potpisnici ili buntovnici, i oni čija imena su navedena u pismu, ali su ipak igrali za reprezentaciju pokajnici.

Nema više ni potpisnika ni pokajnika, rekao je Bolić i dodao:

Svi će imati isti tretman. Znam za sve probleme i kroz razgovore ćemo ih pokušati prevazići. Svi oni koji žele da igraju za BiH, mi računamo na njih. Dakle, od danas, nema više ovih ili onih, svi su u istom krugu. Poslaćemo pozive svim igračima i oni koji se odazovu dobro su došli, a biće pozvani svi oni koji to zaslužuju. Od ovog momenta svi dolaze u obzir. Od Topića, koji je rekao da neće više igrati, pa nadalje. Svi igrači koji mogu igrati za BiH su potencijalni kandidati za dres reprezentacije, kazao je Bolić, za Oslobođenje dodavši da je igrač tu zapravo da igra, a ne da bira.

Najefikasniji nogometaš reprezentacije BiH svih vremena kaže da njega i Kodru očekuje veliki posao u narednom periodu. Naime, svaki od njih trebao bi razgovarati sa određenim igračima i to uživo, a ne preko telefona, a vrijeme, s obzirom na to da ubrzo slijedi utakmica protiv Japana, neumitno izmiče.

Očekuju nas razgovori sa svim igračima, kako onima koji su bojkotovali reprezentaciju, tako i onima koji su igrali cijelo vrijeme. Pokušaćemo zajedno prevazići sve što se dešavalo. Naša ideja je da razgovore obavimo uživo, a ne preko telefona. Međutim, neki igrači su na pripremama, neki igraju prvenstva, neki još na odmoru, pa ćemo vidjeti. Sa onima kojima se ne mognemo sresti pričaćemo telefonom, kaže Bolić, kojeg smo upitali da li su razgovori sa Barbarezom i Salihamidžićem možda prioritet.

Ne, nema prioriteta. Sa svima ćemo obaviti razgovore kada dobijemo priliku, a što se tiče Hasana možda ćemo malo pustiti da prođe vremena, pa tek onda sjesti i pričati sa njim.

S obzirom na to da je novi selektor BiH nekada bio vrhunski napadač, te da je tim menadžer reprezentacije također bio napadač, Bolića smo upitali da li će možda naša selekcija u budućnosti igrati ofanzivnije, nego je to bio do sada slučaj.

To je stvar koju ćemo sjesti i dogovoriti. Selektor ima viziju, ali ne bi bilo loše malo promijeniti razmišljanje, igrati ljepši fudbal nego do sada, priznaje Bolić, koji je na kraju razgovora kazao da mu je zapravo svejedno protiv koga će BiH otvoriti kvalifikacije.

Bilo bi dobro kada bismo protiv jačih igrali na početku, ali nemam ništa protiv toga da, recimo, na domaćem terenu otvorimo protiv neke od slabijih selekcija iz naše grupe. Pobjedom bi naraslo i samopouzdanje, kako igračima, tako i stručnom štabu, smatra Bolić, koji će u narednih nekoliko dana pokušati vidjeti dokle je došla procedura dobijanja pasoša za Miralema Pjanića, bez kojeg bismo mogli ostati, ukoliko mu Vijeće ministara ne odobri dobijanje bh. državljanstva.
VelezFC
CITAT(Blueeyes @ 10.01.2008., 08:38) [snapback]137156[/snapback]
Vidis ti kako to PRAVI PATRIOTI rade za zemlju svoju ... kada bi naprimjer sliskovic ili cak muzurovic proceduru vezanu za pjanica ubrzali ... kad je vec kasno ..

ako je i Pjanic pravi patriota onda nikad nemoze biti kasno jer ce cekati taj ebeni pasos dok mu ne bude gotov
Kodro je cekao godinama da debituje za BiH, i to je povrijedjen i bez dozvole kluba dosao na utakmicu a bio je igrac 100x bolji od ovih nekih mladih sto ucjenjuju
Istok
Kodro i ja razmišljamo na isti način

Trebam osloboditi Kodru svega kako bi se mogao koncentrisati samo na teren i vođenje ekipe, kaže nekadašnji napadač bh. reprezentacije...

10.01.2008. 00:58

Elvir Bolić je prvi ušao u stručni štab novog selektora Mehe Kodre. Prvi napadački tandem reprezentacije BiH je tako zajedno ušao u projekt vođenja državnog tima.

Nekadašnji nogometaš turskih velikana Galatasaraja i Fenerbahčea, koji je karijeru počeo u Čeliku, a nastavio u beogradskoj Crvenoj zvezdi, za naš list kaže da je pri njegovom angažmanu u državnom timu presudilo to što je u razgovoru sa Kodrom shvatio da razmišljaju na isti način i što su se složili da je došlo vrijeme za promjene.

Isto razmišljaju

- Mislim da je došao momenat da se mnoge stvari postave na pravo mjesto. Nakon što sam uvidio da i Kodro razmišlja na isti način, nije bilo dileme za mene. Vrijeme je da pokušamo napraviti nešto dobro za naš nogomet.

Ima mnogo stvari u kojima mogu pomoći. U reprezentaciji sam bio dugo kao igrač, a znam šta se sve dešavalo i nakon što sam zaključio karijeru. Znam šta trebamo uraditi i pokušat ćemo učiniti sve što je u našoj moći - rekao je Bolić.

Kodro je izjavio kako će Bolićeva uloga biti menadžerska, te da će on biti neka vrsta kišobrana između reprezentacije i Saveza, novinara i javnosti.

- Nema tačne definicije posla koji ću raditi. Uglavnom, trebam osloboditi Kodru svega, kako bi se mogao koncentrisati samo na teren i vođenje ekipe. Radit ću sa igračima, razgovarati, rješavati njihove probleme, biti zadužen za odnose sa javnosti - pojašnjava Bolić.

Plan rada

Na pitanje da li će u stručni štab reprezentacije biti uključen još neko od suigrača iz prve reprezentativne generacije, Bolić odgovara da je to moguće.

- O tome razmišljamo i razgovaramo. U toku sedmice ćemo znati nešto više. Prvo da se malo slegne atmosfera koja se jako podigla nakon Kodrinog izbora. Uskoro ćemo objaviti imena pomoćnika, plan rada i još neke detalje vezane uz budućnost reprezentacije - govori Bolić.

Lična karta

Rođen: 10. oktobra 1971. u Zenici

Klubovi: Čelik, Crvena zvezda, Galatasaraj, Gaziantepspor, Fenerbahče, Rajo Valjekano, Genčlerbirligi, Malatijaspor, Istanbulspor, Rijeka.

Uspjesi: Prvak Turske sa Fenerbahčeom 1996.

Reprezentacija: 50 utakmica, 21 gol

AVAZ

dervish
Neposredno uoči Silvestrova dobio sam obavijest da sam, skupa s kolegama Abdulahom Sidranom i Rankom Risojevićem, predložen u povjerenstvo za izbor teksta nove bosanskohercegovačke himne. Ono o čemu se političari ne mogu dogovoriti prepušteno je piscima, pomislio sam u prvi mah, a onda sam rekao da je to i svojevrsna patriotska dužnost koja se mora izvršiti. Jer, zbog vrlo visokih estetskih kriterija naših konstitutivnih naroda, bosanskohercegovačka državna himna gotovo jedno desetljeće sliči na Glamočko nijemo kolo. Bilo je više pokušaja da se na natječaju izabranoj glazbi banjolučkog skladatelja Dušana Šestića dodaju riječi, no nije bilo političkoga konsenzusa o lirici, pa je ta himnična fuga što se intonira u svečanim prigodama u narodu popularno nazvana "Intermeco"...

Mile Stojic

Evi izgleda da cemo i tekst himne od pravih ljudi dobiti.
Mili
BHF: Apel predsjedavajućem Predsjedništva BiH gosp. Željku Komšiću za rješavanje slučaja Pjanić
ImageNakon nadanja da će Miralem Pjanić, jedan od najtalentovanijih fudbalera napokon dobiti BH pasoš, što se na žalost još nije desilo, BHF je kao što je i obećao, uputio otvoreno pismo predsjedavajućem Predsjedništva BiH gosp. Željku Komšiću jer je jedan od rijetkih političara koji radi za dobrobit BiH, za rješavanje ovog slučaja.

Prenosimo vam pismo u cijelosti:

Poštovani Predsjedniče,

Znamo da imate dosta obaveza i da ste jedan od rijetkih bh. političara koji iskreno i časno obavlja svoju dužnost. Radi ozbiljnosti situacije nemamo alternativnog rješenja nego da se obratimo lično Vama.

Naime, kao što je i Vama vjerovatno poznato, Vijeće Minsitara BiH još uvijek nije donijelo (?!) odluku o izdavanju pasoša Miralemu Pjaniću, jednom od najtalentiranijeg fudbalera/nogometaša u Evropi. Zbog (ne)namjernog odugovlačenja odluke Vijeća Ministara BiH može se desiti da Miralema, kao i nekolicinu sportaša iz BiH, gledamo u dresovima nekih drugih reprezentacija. Ovim prilikom ističemo da smo konsternirani ovakvim odnosom političara koje smo (na žalost) i sami birali.

Sigurni smo da ćete se upravo Vi založiti za urgentnost u rješavanju slučaja Pjanić.

Ukoliko se dese ponovne opstrukcije od Vijeća Ministara BiH po ovom pitanju mi, BHFanaticos-i, smo spremni, a to smo do sada i pokazali, da iskoristimo sva demokratski dozvoljena sredstva za pozitivno rješavanje ovog slučaja.

S poštovanjem

BHFanaticos
legionar
što se tiče kapitenske trake mislim da se Barbarez niti Braco neće više vratiti u repku kao igrači tako (bar dok su tu Ušanović & co) jer su valjda svjesni da morajo još malo sačekati da se odnosi normaliziraju...

ja nebih pravio veliki bum oko te trake... mislim da bi trebao dobiti traku stariji igrač a ko vidjet ćemo kad se napravi spisak igrača...

važno je to da ćemo jednoga dana reći, da su ovi dani bili presudni za BH futbal i BH sport!!
K_nine
CITAT(Blueeyes @ 10.01.2008., 08:38) [snapback]137156[/snapback]
Vidis ti kako to PRAVI PATRIOTI rade za zemlju svoju ... kada bi naprimjer sliskovic ili cak muzurovic proceduru vezanu za pjanica ubrzali ... kad je vec kasno ..

A bolis se muci i bori za to ... Stvarno je covjek ljudina i svaka mu cast..

Kako ga neki zenicani i neki drugi mogu zvati papkom to nerazumijem ... za mene je ljudina...

jarane u zenici bolic je heroj... Nisam nikada jos cuo da ga neko iz zenica zove ###### icon_rolleyes.gif
McCoy
Bolić: Nema više potpisnika i pokajnika

Dakle, od danas, nema više ovih ili onih, svi su u istom krugu. Poslaćemo pozive svim igračima i oni koji se odazovu dobro su došli, a biće pozvani svi oni koji to zaslužuju. - rekao je Bolić

Kada je prije nešto više od godinu objavljeno famozno pismo protiv čelnika N/FS BiH i direktora reprezentativnih selekcija, Elvir Bolić se već bio oprostio od dresa bh. tima. Međutim, Bolić je u svojim istupima na medijima apsolutno podržavao zahtjeve 13 buntovnika.

Četrnaest mjeseci poslije, Bolić je postao tim menadžer nogometne selekcije BiH i zadaća mu je pomiriti zaraćene strane i ujediniti ih. Možda je zaraćene pregruba riječ, ali činjenica je da su se posljednjih mjeseci u javnosti pominjale dvije strane. Oni koji su potpisali pismo i ostali pri svojim zahtjevima potpisnici ili buntovnici, i oni čija imena su navedena u pismu, ali su ipak igrali za reprezentaciju pokajnici.

Nema više ni potpisnika ni pokajnika, rekao je Bolić i dodao:

Svi će imati isti tretman. Znam za sve probleme i kroz razgovore ćemo ih pokušati prevazići. Svi oni koji žele da igraju za BiH, mi računamo na njih. Dakle, od danas, nema više ovih ili onih, svi su u istom krugu. Poslaćemo pozive svim igračima i oni koji se odazovu dobro su došli, a biće pozvani svi oni koji to zaslužuju. Od ovog momenta svi dolaze u obzir. Od Topića, koji je rekao da neće više igrati, pa nadalje. Svi igrači koji mogu igrati za BiH su potencijalni kandidati za dres reprezentacije, kazao je Bolić, za Oslobođenje dodavši da je igrač tu zapravo da igra, a ne da bira.

Najefikasniji nogometaš reprezentacije BiH svih vremena kaže da njega i Kodru očekuje veliki posao u narednom periodu. Naime, svaki od njih trebao bi razgovarati sa određenim igračima i to uživo, a ne preko telefona, a vrijeme, s obzirom na to da ubrzo slijedi utakmica protiv Japana, neumitno izmiče.

Očekuju nas razgovori sa svim igračima, kako onima koji su bojkotovali reprezentaciju, tako i onima koji su igrali cijelo vrijeme. Pokušaćemo zajedno prevazići sve što se dešavalo. Naša ideja je da razgovore obavimo uživo, a ne preko telefona. Međutim, neki igrači su na pripremama, neki igraju prvenstva, neki još na odmoru, pa ćemo vidjeti. Sa onima kojima se ne mognemo sresti pričaćemo telefonom, kaže Bolić, kojeg smo upitali da li su razgovori sa Barbarezom i Salihamidžićem možda prioritet.

Ne, nema prioriteta. Sa svima ćemo obaviti razgovore kada dobijemo priliku, a što se tiče Hasana možda ćemo malo pustiti da prođe vremena, pa tek onda sjesti i pričati sa njim.

S obzirom na to da je novi selektor BiH nekada bio vrhunski napadač, te da je tim menadžer reprezentacije također bio napadač, Bolića smo upitali da li će možda naša selekcija u budućnosti igrati ofanzivnije, nego je to bio do sada slučaj.

To je stvar koju ćemo sjesti i dogovoriti. Selektor ima viziju, ali ne bi bilo loše malo promijeniti razmišljanje, igrati ljepši fudbal nego do sada, priznaje Bolić, koji je na kraju razgovora kazao da mu je zapravo svejedno protiv koga će BiH otvoriti kvalifikacije.

Bilo bi dobro kada bismo protiv jačih igrali na početku, ali nemam ništa protiv toga da, recimo, na domaćem terenu otvorimo protiv neke od slabijih selekcija iz naše grupe. Pobjedom bi naraslo i samopouzdanje, kako igračima, tako i stručnom štabu, smatra Bolić, koji će u narednih nekoliko dana pokušati vidjeti dokle je došla procedura dobijanja pasoša za Miralema Pjanića, bez kojeg bismo mogli ostati, ukoliko mu Vijeće ministara ne odobri dobijanje bh. državljanstva.

Autor: ######.ba

BrcanskaMalta
CITAT(dervish @ 10.01.2008., 06:58) [snapback]137179[/snapback]
Neposredno uoči Silvestrova dobio sam obavijest da sam, skupa s kolegama Abdulahom Sidranom i Rankom Risojevićem, predložen u povjerenstvo za izbor teksta nove bosanskohercegovačke himne. Ono o čemu se političari ne mogu dogovoriti prepušteno je piscima, pomislio sam u prvi mah, a onda sam rekao da je to i svojevrsna patriotska dužnost koja se mora izvršiti. Jer, zbog vrlo visokih estetskih kriterija naših konstitutivnih naroda, bosanskohercegovačka državna himna gotovo jedno desetljeće sliči na Glamočko nijemo kolo. Bilo je više pokušaja da se na natječaju izabranoj glazbi banjolučkog skladatelja Dušana Šestića dodaju riječi, no nije bilo političkoga konsenzusa o lirici, pa je ta himnična fuga što se intonira u svečanim prigodama u narodu popularno nazvana "Intermeco"...

Mile Stojic
Evi izgleda da cemo i tekst himne od pravih ljudi dobiti.

hvala dervish za ove informacije... bas neki dan kontam u sebi, kad cemo dobiti tekst himne... Bilo bi lijepo da to bude sredjeno prije pocetka kvalifikacija za SP...
BrcanskaMalta
Barbarić je dobar izbor

Novi izbornik nogometne reprezentacije Meho Kodro i njegov prvi pomoćnik Elvir Bolić nemaju vremena ni za nekoliko sati, a kamoli dan odmora. Prekjučerašnji dan je u neku ruku i silom prilika uludo potrošen s obzirom da se nije došlo do dogovora s predstavnicima ostalih reprezentacija iz skupine 5.
“Svi smo stigli sa svojim prijedlozima, željeli smo jaku utakmicu na startu, no ne i da gostujemo Španjolcima. Dugo se razgovaralo, pokušalo doći do kompromisa, ali na kraju smo se odlučili održati još jedan sastanak na kojem će biti održan ždrijeb koji će odlučiti kako će izgledati raspored utakmica u našoj skupini”, kazao nam je Kodro.
Kako prenose španjolski mediji, najveći problem bio je na relaciji Španjolska - Turska s obzirom da su Turci željeli najjaču reprezentaciju u našoj skupini dočekati u posljednjem kolu.
“Tako nešto nije dolazilo u obzir. Moramo misliti na sportski aspekt, činjenicu da naši igrači imaju naporno prvenstvo i eurokupove. Zato nismo mogli pristati na ove uvjete”, kazao je nakon završetka pregovora u Barceloni glavni tajnik Španjolske nogometne federacije (RFEF) Jorge Perez.
No, sad je sve to manje-više nevažno s obzirom da će božica Fortuna odlučivati gdje ćemo i kad igrati s rivalima iz skupine 5 kvalifikacija za SP. U međuvremenu, pred Kodrom i Bolićem je puno posla, prije svega sastavljanje suradničkog tima. Ivica Barbarić najvjerojatnije će biti koordinator A i U21 reprezentacije.
“Ako to bude službeno, mislim da je to dobar izbor. Jako se dobro poznajem s Ivicom. Jedno vrijeme smo bili zajedno u Veležu, a kasnije smo se susretali u Španjolskoj. Ne vidim nijedan razlog da nas dvojica ne surađujemo na najbolji mogući način”, zadovoljan je eventualnim izborom Barbarića i Kodro. Slijedi kompletiranje stručnog stožera, u kojem bi pored Bolića trebala biti još tri imena.
“Dok ne bude službeno, ne želim govoriti o imenima jer mislim da to nije korektno kako prema tim ljudima i ljudima u Savezu, tako i prema cjelokupnoj javnosti. Ipak, nemamo puno vremena. Već smo obavili većinu razgovora i nadam se da ćemo već u idućih pet do sedam dana znati konkretne informacije”, objašnjava Kodro.
Pred njim je dugotrajno planiranje koje će donekle omesti utakmica s Japanom. Iako je euforija donekle zahvatila nogometnu BiH, trebat će puno toga da se poklopi kako bi smo dobili pravu respektabilnu reprezentaciju.

Iskoristiti sve termine

Iako još uvijek ne razmišlja o eventualnim protivnicima u idućim prijateljskim mečevima, već sad je Kodro odlučan da iskoristi sve moguće termine za okupljanje nogometaša.
“Čak i ako ne pronađemo pravog protivnika, želim da provedemo par dana svi zajedno, da nakon pojedinačnih razgovora svi sjednemo zajedno. Tako bismo riješili eventualne probleme unaprijed i iznova s pozitivnom atmosferom ušli u kvalifikacioni ciklus”, kazao je Kodro.
Istok
Barbaric je dobar......al za brze i hladne vode.

Najodvratniji lik zajedno sa Tulicem, buducim U21 selektorom. To je vjerovatno progurao Jelic, predsjednik Sirokog Brijega i clan IO FSBiH. Ako bude izabran Barbaric, volio bih da trener golmana bude Mirsad Dedic icon_mrgreen.gif , kako traze iz Tuzlanskog kantonalnog saveza. Mozda se sjecate da ga je Dedic stociro na utakmici Kupa BiH izmedju Sarajeva i Sirokog na Kosevu, posto je Barbaric (navodno) psovao b.a.l.i.j.s.k.u majku Veresanovicu. Bilo bi interesantno vidjeti kako mu ide saradnja sa Dedicem.

A jesmo zakukali kad se spekulisalo da ce izabrati Merdanovica....sad smo dobili pravo dobru alternativu

Zao mi je sto niko ne spominje Konjica i Glavasa u bilo kakvim varijantama, pa makar kao pomocne trenere u U21 i U19...
majstor22
Ja Glavasa nemogu smisliti...Ok ako je uvijek bio jedan od vjernih igraca....

ALI taj tip se non stop sam nudi, ako sto maestro rece kao kakve kurve...

Non stop nesto, kao treba sansu dati nasim trenerima, iz nase skole, pa treba ovo, ja sam vodio repku uspjesno, bla bla bla...

neznam sta vide u tom mjestu, da se kasnije mogu hvaliti...? u njemackoj za pomocnog trenera kazu postavljac cunjeva, nista drugo...

Eto sad je npr Thosten Fink, bivsi igrac Bayerna, napustio mjesto pomocnog trenera Red Bull Salzburga, i otisao u njemacki treceligas Ingolstadt... Kaze covjek, hocu da budem trener, a ne da postavljam asmo cunjeve i pametujem, a niko te neshavat ozbiljno...
Nucho
CITAT(majstor22 @ 10.01.2008., 17:49) [snapback]137237[/snapback]
Ja Glavasa nemogu smisliti...Ok ako je uvijek bio jedan od vjernih igraca....

ALI taj tip se non stop sam nudi, ako sto maestro rece kao kakve kurve...

A ko se to od nas nikad nije nudio u bilo cemu?....Ako ces tako razmisljati, onda svi smo mi kurve. Ako imas ili ako si ikad imao npr posao, onda skontaces sta mi je poenta....
Ovo je light verzija foruma. Za standardnu verziju, klikni ovdje.